AK Parti-MHP İttifakının Anlamı

The following two tabs change content below.
İsmet Berkan

İsmet Berkan

İsmet Berkan

Latest posts by İsmet Berkan (see all)

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kasım ayı içinde yaptığı iki çıkışla bugünden itibaren önümüzdeki iki yıl için Türkiye’nin siyasi haritasını çizmiş oldu. Bu iki çıkış bir arada okunduğunda AK Parti ile MHP’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlayan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini getiren Anayasa değişikliği ve 16 Nisan referandumu ile en yüksek noktasına ulaşan iş birliğinin artık daha kalıcı bir ittifaka evrilmesi anlamına geliyor.

Bu ittifakın akla getirdiği ilk büyük sonuç 2019’da yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağını hepimizin bildiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birinci turda seçilme konusunda çok büyük bir avantaj yakaladığıdır. Bu ittifak Anayasa değişikliği referandumunda yüzde 52 oy almıştı. Cumhurbaşkanı seçmek söz konusu olduğunda bu ittifakın oy potansiyelinin çok daha yukarıda olacağını düşünebilir.

Bu Bir Çıkar İttifakı Değil

Ancak AK Parti-MHP ittifakının tek anlamının cumhurbaşkanı seçimi olduğunu düşünmek “çıkar ittifakı” gibi algılanmasına neden olur. Nitekim “Beyaz Türk” çevrelerde bu ittifakı başından beri küçümseyen ve MHP ile Devlet Bahçeli’nin ayakta kalma çabasına bağlayan yaygın bir anlatım biçimi var. Söz konusu çevreler Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanlığı sistemini gündeme getirmesiyle birlikte bu anlatıyı da geliştirmeye başladılar.

Yazının devamı Kriter’in Aralık sayısında…


DİĞER YAZILARI