OKUNAN

Libya Krizinin Düğüm Noktaları

Libya Krizinin Düğüm Noktaları

The following two tabs change content below.
Emrah Kekilli

Emrah Kekilli

ekekilli@setav.org

AB irleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame Aralık ayı itibarıyla yeni bir yol haritası hazırladı ve Libya’da çatışan taraflar içinde temsil hakkı bulunan Temsilciler Meclisi (TM) ve Devlet Yüksek Meclisinin (DYM) onayına sundu. Tubruk merkezli TM çatışan taraflar arasında BM öncülüğünde yapılan müzakerelerin ardından 2015 yılı sonunda Fas’da imzalanan Libya Siyasi Anlaşması (LSA) üzerinde bazı değişiklikler içeren bu yol haritası onayladığını duyurdu.

TM Neden BM’nin Yol Haritasına Onay Verdi?

TM’nin Selame’nin yol haritasına onay vererek Libya’da Halife Haftar’ın elini zayıflatan oyun değiştirici bir hamle yaptığı söylenebilir. TM’nin bu kararı bir yanıyla doğu bölgesindeki dengeleri değiştirecek diğer taraftan Libya genelindeki dengeleri etkileyebilecek mahiyettedir.

Peki şu ana kadar Haftar’ı güçlü şekilde destekleyen TM yönetimini siyasi çözüm lehine pozisyon almaya iten ne idi? Haftar geçtiğimiz iki buçuk yılda her geçen gün askeri tedbirlerini genişleterek doğu bölgesi üzerindeki baskısını artırdı. Kontrolü altındaki bölgelerde TM yöneticilerinin “TM’nin Libya’nın en üst siyasi ve askeri otoritesi olduğu iddiasını” boşa çıkaran bir protokol uyguladı. Bir başka ifadeyle TM Başkanı Ukayla Salih’i protokolde kendisinin gerisinde oturtarak Libya’nın en üst otoritesi olduğu mesajını vermek istedi. BM’nin Libya’nın resmi otoritesi olarak tanıdığı Başkanlık Konseyi’nin (BK) Halife Haftar’ın kontrolündeki doğu bölgesine Libya İçişleri Bakan Müsteşar Yardımcısı olarak atadığı Ferec Gaim’e yönelik defalarca suikast girişimi düzenlendi. Doğuda önemli bir kabileye mensup olan Gaim suikastların arkasında Haftar’ın olduğunu açıkladı. Bu durumun doğudaki kabileler arasında Haftar’a ilişkin ciddi soru işaretleri oluşturduğunu söylemek güç değil. Bunun yanında Haftar’ın oğulları doğu bölgesinde ön plana çıkmaya başladı. Bu koşullarda Haftar’a destek veren kabileler onun kendilerine alan açacağına dair inancını kaybetmeye başladı.

Yazının devamı Kriter’in Aralık sayısında…


DİĞER YAZILARI