Kriter > Siyaset |

AK Parti’de Öz Eleştiriyi Popülizme Kurban Etmemek


AK Parti İstanbul seçimini kaybetmiştir. Ancak AK Parti açısından asıl mühim olan bu kayıp değil seçim sonuçları ve seçmenlerin verdiği mesajın nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağıdır. Dolayısıyla AK Parti için en büyük imtihan da bu noktada ortaya çıkmaktadır.

AK Parti de Öz Eleştiriyi Popülizme Kurban Etmemek

Yenilenen ve Türkiye’nin gündemini yaklaşık üç aydır meşgul eden İstanbul seçimi CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanı seçilmesiyle nihayete erdi. Sandıktan çıkan sonuçla birlikte her şeyden önce bazı çevreler tarafından haksız bir şekilde eleştirilen ve güvenilmeyen Türkiye demokrasisi ve sandıkta çözüm üreten seçmen feraseti kendini tekrar ve güçlü bir şekilde ispat etti.

Sonuçlar partiler açısından değerlendirildiğinde ise CHP ve çevresinde konumlanan diğer parti ve odaklar on yedi yıldır süreklilik kazanmış siyasi mağlubiyetler sonrası gelen bu “zafer” ile haklı bir şekilde sevinç gösterileri düzenledi. Yine CHP’deki tüm güçlü aktörler bu seçim galibiyetinde kendi paylarını öne çıkarmaya çalıştı. Bu aceleci ve şaşkın çabanın en ilginç örneği ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 Haziran sonuçlarının köklerini iki sene önce gerçekleştirdiği ve toplumda güçlü bir heyecan uyandırmayı başaramamış “Adalet yürüyüşü” ile ilişkilendirmesi oldu.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası