Kriter > Dosya > Türk-Amerikan İlişkilerinin Yönü |

Barış Pınarı Harekatı’nın Sonuçları


Türkiye, Barış Pınarı Harekatı İle terörle mücadeleyi artık sınırlarının ötesine genişletmiş ve diplomaside ağırlığını koymuştur. Elbette sorunlar olacaktır, elbette direnç noktaları gelişecektir. Ama artık cin şişeden çıkmıştır.

Barış Pınarı Harekatı nın Sonuçları
20. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Şanlıurfa, 3 Kasım 2019

Türkiye’nin terörle mücadele, güney sınırlarını denetim ve güvence altına alma, Suriyeli sığınmacıların geri dönüşünü teşvik edecek ortamı sağlama amaçlarıyla Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı, dünyada ve bölgede pek çok şeyi değiştirdi. Bu kısa süreli ve başarılı askeri harekatın güvenlik, diplomasi ve siyasette çok önemli sonuçları oldu. 26 Kasım 2019’da yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında harekatın “amacına ulaşana kadar sürdürüleceği” dünyaya ilan edildi.

 

Bağlantıları Açığa Çıkardı

Barış Pınarı Harekatı kuşkusuz Türk-Amerikan ilişkileri, Ankara-Moskova ilişkileri, Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Arap dünyası ile temasları, muhatapların niyetleri konusunda çok öğretici oldu. Ancak harekat bu güç odaklarının Türkiye’deki uzantı ve etki ajanlarını deşifre etme konusunda çok ciddi veriler ortaya koydu.

Harekat Türkiye’de gazeteci, akademisyen ve düşünce kuruluşu araştırmacısı, siyasetçi olarak faaliye


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası