Kriter > Siyaset |

Barış Pınarı’nda Türkiye’nin Hukuki Dayanakları Sağlam


Suriye’deki terör tehdidini bertaraf etmek için başlatılan Barış Pınarı Harekatı sağlam dayanaklara sahiptir. Bu bağlamda Adana Mutabakatı ve BM Şartı’nın 51. maddesi ile BMGK’nın ilgili kararları birlikte değerlendirildiğinde askeri müdahale uluslararası hukuka uygundur.

Barış Pınarı nda Türkiye nin Hukuki Dayanakları Sağlam

Türkiye, başta ABD olmak üzere NATO müttefiklerine YPG’nin PKK’nın Suriye yapılanması olduğunu ısrarla ifade ediyor. Bu sav sadece Türkiye’nin sahip olduğu bir takım istihbarat bilgilerine dayanmamakta, temelinde mahkeme kararlarının yer aldığı yargısal bir gerçeklik barındırmaktadır. PKK ve PYD/YPG arasındaki örgütsel irtibatı ortaya koyan bu kararlardan birisi 17 Şubat 2016’da Ankara Merasim Sokak’ta gerçekleşen saldırıya ilişkindir. Askeri personeli taşıyan servis araçlarının geçişi sırasında düzenlenen ve 29 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısını PKK üstlenmişti. Ardından başlatılan adli süreç sonucunda davaya bakan Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi açıkladığı gerekçeli kararda saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın Suriye’nin kuzeyinde PYD/ YPG kamplarında eğitim aldığını, örgütsel faaliyetlere katıldığını ve ardından kendini Suriyeli sığınmacı olarak tanıtarak Türkiye’ye giriş yaptığını tespit etmişti.

PKK-YPG ilişkisine dair bir diğer önemli karar da Yargıtay 1


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası