Kriter > Dosya > Dosya / Türkiye'deki Suriyeli Mülteciler |

Bayramda Ülkesine Gidenlerin Çoğunluğu “Kesin Dönüş” Arayışında


Suriye’de birçok yakınını kaybeden Ali Bekir bayramda Suriye’ye gidenlerin eğlenmeye veya dinlenmeye gitmediğini söyledi. Bekir “Suriyelilerin büyük çoğunluğu gerçekten ülkelerine geri dönmek istiyor. Bayram ziyaretleri aslında bunun için bir saha araştırması” dedi.

Bayramda Ülkesine Gidenlerin Çoğunluğu Kesin Dönüş Arayışında

Her yıl ortalama 40 bin Suriyeli bayram için ülkesine gidiyor. Yine “Her sene tatile gidiyorlar” veya “Madem tatile gidebilecekleri bir yerleri var neden geri geliyorlar” algısı oluşturanlar sanki (Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün açıkladığı resmi olarak kayıtlı olan) 3 milyon 649 bin 750 Suriyelinin tamamı bayram için gidip geliyormuş gibi söylem geliştiriyor. Oysa bayram iznine giden her 10 kişiden 6’sı kesin dönüş için uygun ortam arayışına bakıyor, geri kalanlar da akraba ziyareti, nişanlanmak ve evlenmek gibi nedenlerle gidiyor.

Kurban Bayramı’nı ülkelerinde geçiren Suriyeliler, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Türkiye’ye dönmeye başladı. Türkiye’nin dört bir yanından gelip bayram için ülkelerine geçen 40 bin 150 Suriyelinin dönüşü 31 Aralık 2019’a kadar sürecek. Ancak ne kadarı Suriye’de kalmaya devam edecek ne kadarı Türkiye’ye geri gelecek henüz belli değil.

Peki, ölüm ve yıkımdan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler nasıl oluyor da bayramda Suriye’ye g


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası