Kriter > Dosya > Dosya / İki Kuşatma Arasında Yemen |

Vekalet Savaşının İki Aktörü Suudi Arabistan ve İran


Neticede masum ve fakir Yemen halkı İran ve Suudi Arabistan’ın bölgesel çıkar uğruna takip ettikleri siyasal hedeflere kurban edilmiştir.

Vekalet Savaşının İki Aktörü Suudi Arabistan ve İran

Osmanlı döneminden bu yana adı sürekli krizlerle anılan bir ülke olan Yemen’in modern tarihinin başlangıcı Osmanlı devletinin Birinci Dünya Savaşı’nda yenilmesi üzerine Kuzey Yemen’in 1918’de bağımsızlığını ilan etmesiyle başlar. Yemen’in güney kısmı zaten daha önce İngilizler tarafından ele geçirildiği için ülkenin sadece bir kısmında bağımsızlık ilan edilebilmiştir.

Uzun yıllar Osmanlı’ya karşı savaşan Zeydi bir aileden gelen İmam Yahya 1920’de krallık rejimini ilan etti. İmam Yahya’nın 1948’de gerçekleşen bir darbe sırasında öldürülmesi üzerine yerine geçen oğlu Ahmed ülkenin yönetimini devraldı. 1962’de gerçekleşen bir darbeyle monarşi rejimine son verildi ve Cumhuriyet ilan edildi. Ancak ülkedeki karışıklıklar devam etti.

Soğuk Savaş dönemi siyasetinin de etkisiyle 1967’de Aden merkezli Güney Yemen’in bağımsız olmasıyla Yemen resmen iki devlete bölündü. Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle 1990’da ülkenin kuzeyi ile güneyi birleşerek Kuzey Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdul


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası