Kriter > Siyaset |

Cumhur İttifakı Yerli Anlayışın Yansıması


Toplumsal planda ortaya çıkan “kolektif bilincin” giderek siyasi bakımdan da yeni bir oluşuma, Cumhur İttifakı diye isimlendirilen siyaset anlayışına dönüşmesiyle başta parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş gibi tarihsel önemi yüksek reformlar gerçekleştirilmiştir.

Cumhur İttifakı Yerli Anlayışın Yansıması
AK Parti Kahramankazan mitingi, Ankara, 26 Şubat 2017

Cumhur İttifakı’nın hangi şartlarda ortaya çıktığını tartışmadan ve tarihsel misyonunu kavramadan onu bir seçim meselesi olarak ele almak şüphesiz eksik ve yetersiz olacağı gibi bu şekilde siyasal manasını kavramak da mümkün olmayacaktır.

Türk siyasal hayatında temel sorunun bir başka ifadeyle temel siyasal bölünmenin kültürel eksende ortaya çıktığını söyleyip bu yönde bazı tezler ileri sürmekteyim. Nedir bu siyasal bölünmeler diyerek meseleye yakından bakıldığında işin “yerli olmak” ve “Batıcı olmak” gibi bir farklılaşma ekseninde şekillendiğini görmek mümkündür.

Batılılaşma ideolojisinin İmparatorluğun son döneminden itibaren farklı adlarla anılan akımlar şeklinde görüldüğünü, siyasi partiler tarafından temsil edildiği halde yerli tavrın ise çoğu


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası