Kriter > Ekonomi |

2019’da Türkiye ve Dünya Ekonomisi


Türkiye enflasyonu ve cari açığı düşürerek makroekonomik istikrarı yeniden sağlamak için ekonomik büyümeden bir süre daha fedakarlıkta bulunacak.

2019 da Türkiye ve Dünya Ekonomisi
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, düzenlediği basın toplantısında,

Türkiye ve dünya ekonomisi açısından çok hareketli geçen bir yılı geride bıraktık. 2018’de alevlenen bazı önemli ekonomik gelişmelerin etkilerini 2019’da da görmeye devam edeceğiz. Dolayısıyla 2019 hem Türkiye hem de dünya ekonomisi açısından kritik bir dönüm noktası olmaya aday.

Türkiye geçen yıl biri Mayıs diğeri de Ağustos’ta olmak üzere iki ciddi spekülatif atak yaşadı. Bu iki atak döviz kurlarının tek başına ekonomik göstergelerle açıklanması çok da mümkün olmayacak derecede hızlı ve sert bir şekilde yükselmesine yol açtı. Para ve maliye politikası araçları yoluyla alınan tedbirler ve dış politikaya dair atılan kritik adımlar yıl sonuna doğru kurun belli ölçülerde istikrara kavuşmasında etkili oldu.

Kur şoku ve artan faizler şirket bilançolarında belli tahribatlara yol açtı


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası