Kriter > Siyaset |

Türk’ün Yeniden Yükselişi


Zeytin Dalı Harekatı planlandığı gibi başarıyla ilerliyor. Her geçen gün ele geçirilen stratejik noktalar ve yerleşim yerlerinin bilgisi ajanslara düşüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) önce Türkiye’nin doğusundaki hendek terörüyle sonra da Fırat Kalkanı Harekatı ile elde ettiği meskun mahal mücadelesi tecrübesini sahaya yansıtarak yerleşim yerlerini az zayiat ve başarıyla terör unsurlarından temizliyor. Harekata dönük iç kamuoyu desteği beklendiği gibi oldukça yüksek.

Türk ün Yeniden Yükselişi

Zeytin Dalı Harekatı planlandığı gibi başarıyla ilerliyor. Her geçen gün ele geçirilen stratejik noktalar ve yerleşim yerlerinin bilgisi ajanslara düşüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) önce Türkiye’nin doğusundaki hendek terörüyle sonra da Fırat Kalkanı Harekatı ile elde ettiği meskun mahal mücadelesi tecrübesini sahaya yansıtarak yerleşim yerlerini az zayiat ve başarıyla terör unsurlarından temizliyor. Harekata dönük iç kamuoyu desteği beklendiği gibi oldukça yüksek. HDP ve –Türkiye menfaatine olan her şeye muhalefet etmekle maruf– birkaç meslek birliği haricinde siyaset ve sivil toplum harekatın yanında yer alıyor. Her daim endişeli olanların anlattığı felaket senaryolarının aksine Kürtler “duygusal kopuş” yaşamak şöyle dursun Suriye’deki PKK-PYD varlığına karşı yapılan operasyonu destekliyor. Öyle ki CHP bile harekata muhalefetini çok daha “mahcup” şekilde dillendirmek zorunda kalıyor. Zaman zaman ÖSO’yu diline dolayarak bazen de “Afrin şehir merkezine girmeyelim” diyerek çekingen ve perde gerisinden bir muhalefet sergiliyor. Operasyon bölgesinde sınırda nöbet tutan askerlere yakacak odun taşıyanlar, köyü ile sınır bölgesi arasındaki mesafeyi her gün yaya olarak katedip askerlere çay demleyen 85’lik delikanlılar, yetkililer tarafından yapılan askerimizin eksiği yoktur açıklamalarına aldırmadan asker için yemek pişirenler; atkı, bere, eldiven, içlik örenler; hareket halindeki askeri konvoyu görünce sürüsünün en besili koçunu yatırıp kurban eden yörükler ve tabii ki vatan sağ olsun diyen anne ve babalar...

Bu muazzam tablo asker-millet olmanın tarih öncesi çağlara ait bir olgu olmadığını gösteriyor. Türkiye’de de dünyadaki eğilime paralel olarak profesyonel orduya geçişte mesafe katedilse de asker-millet olmak sokaktaki sıradan insanın eline silah alıp cepheye gitmesinden öte varıyla yoğuyla, canla başla meşru bir savaşta ordusuna destek olmasını içeriyor. Tezat gibi gözükebilir ancak muazzam olmasının yanında olağan bir durum aynı zamanda. Tarih boyunca birçok örneğini gördüğümüz, toplumsal hafızamızda en canlı unsurunu Kurtuluş Savaşı’nın oluşturduğu bir kahramanlık hikayesi. Bu yönüyle “Türk” dediğimiz entitenin kültürel mirasına içkin bir durum.


Etiketler »