Kriter > Dış Politika |

Doğu Akdeniz Kararlılığı


Türkiye Doğu Akdeniz’de kararlılığını ve hukuki haklılığını bir kere daha dillendirdikten sonra Yavuz’u Akdeniz’e uğurladı. Yavuz sondaj gemisine Akdeniz yolculuğunda TCG Fatih firkateyninin eşlik etmesi de Ankara’nın olası her tür tehdide karşı hazırlıklı olduğunu gösteriyor.

Doğu Akdeniz Kararlılığı

Türkiye 20 Haziran’da Yavuz sondaj gemisini Kocaeli Dilovası’ndan törenle Doğu Akdeniz’e, Fatih sondaj gemisinin yanına uğurlamıştır. Böylelikle Ankara bir kez daha Türkiye ve KKTC’nin Akdeniz’de uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanıp savunacağını dostlarına ve rakiplerine açıkça ilan etmiştir. Ankara’nın sismik araştırma gemilerinin yanı sıra iki sondaj gemisiyle komşu denizlerde enerji mücadelesi üzerinden gerçekleşen deniz yetki alanları mücadelesinde varım ve gerekli kabiliyetlere haizim demesi, bir süredir Doğu Akdeniz’de KKTC’nin ve Türkiye’nin haklarını yok sayan demeçler veren Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) yetkililerini oldukça rahatsız etmiş görünüyor.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası