Kriter > Ekonomi |

Ekonomide 2020 Beklentileri


Risklerin daha makul seviyelere gerilemesi ve öngörülebilirliğin artmasıyla birlikte uzun vadeli politikalardan daha fazla verim alınabileceği döneme giriyoruz. YEP’de vurgulandığı üzere, 2020 yapısal değişimin ivmelenmesi için kritik bir yıl olacak.

Ekonomide 2020 Beklentileri

Türkiye, ekonomik dengelenme açısından 2019’u birçok ekonomist ve kurumun tahmin ettiğinden daha iyi bir şekilde kapatıyor. Evet, ekonomik büyümenin yavaşlamasının yanı sıra işsizlik oranı arttı; ancak kur, faiz, cari açık ve enflasyon cephelerinde geçen senenin sonuna göre çok daha iyi bir pozisyona geldik. Döviz kurlarındaki oynaklık azaldı. Enflasyondaki düşüş trendi belirginleşti. Faizler geriledi. Ocak-Eylül döneminde cari işlemler hesabı 3,6 milyar dolar fazla verdi.

Bu iyileşmeler sayesinde ekonomik dengelenme süreci reel sektöre de yansımaya başladı. Sanayi üretimi ve perakende satışlar bir yıllık aranın ardından artmaya başladı. 2019’u hafif de olsa pozitif büyüme ile kapatmaya yönelik olarak ciddi bir umut var. Ağustos 2018’de yaşanan kur şoku sonrasında birçoğunun ortaya koyduğu karamsar tabloyu düşünecek olursak, Türkiye ekonomisinin 2019’da kayda değer bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

Koşulların Desteği


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası