Kriter > Siyaset |

İstanbul Seçimi Ne Söylüyor?


Seçim ittifakları AK Parti gibi geniş seçmen tabanı olan kitle partilerine daha çok dezavantaj sağlıyor. Kitle partileri içinde yer alan ideolojik yönelimi kuvvetli olan seçmenler ittifak içi ya da dışı fark etmeksizin kendisine daha yakın küçük partilere yönelebiliyor.

İstanbul Seçimi Ne Söylüyor

Kesintisiz seçimler dönemini geride bıraktık. AK Parti döneminde on altı seçim yaptık. 2014’ten bugüne sekiz seçim için beş kez sandığa gittik. Yenilenen İstanbul seçimini de aslında yeni bir seçim sayarak bu rakamlara ekleyebiliriz. Çünkü İstanbul’un seçimleri tarihsel olarak Türkiye siyaseti açısından dikkate alınması gereken seçimlerdir.

Türkiye 31 Mart’ta yerel seçimlerini yaptı. Ortaya çıkan usulsüzlüklerden dolayı 6 Mayıs’ta Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul seçiminin yenilenmesine karar verdi. 23 Haziran’da aynı adaylar ve aynı seçmen listeleriyle seçimler yenilendi. AK Parti’nin seçimlerin sonucuna itiraz etmesi sonucunda seçimlerde yapılan usulsüzlüklerin bir kısmı düzeltilmişti. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı adayları arasındaki fark 13 bin 729’a kadar inmişti. 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası