Kriter > Medya Kritik |

Küresel Medya Türkiye’nin Çabalarına Duyarsız


Parmak hesabıyla göçmen kabul eden Batı ülkelerinin mülteciler konusunda Türkiye’yi suçlaması gerçeklikten ve samimiyetten uzak politik bir atmosferin tezahürüdür.

Küresel Medya Türkiye nin Çabalarına Duyarsız

Türkiye şimdiye kadar hiçbir Batı ülkesinin kabul etmediği kadar çok Suriyeli mülteciye kapılarını açtı. Bütün misafirperverliği ve yardımseverliği ile savaş mağduru komşularına sahip çıktı. Ancak Suriyeli mültecilerin belirli politikalar ekseninde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerden farklı yerlere kaydırılması, kayıtsız mültecilerin sınır dışı edilmesi gibi konular Batı medyasında olumsuz bir haber dili ile yer aldı. Batı medyası konuyu Avrupa ve Amerika’da aşırı sağın yükselişe geçmesiyle artan ırkçı ve dışlayıcı politik atmosferle benzeştirerek okudu. Türkiye ekonomisinin Suriyelilere yönelik olumsuz algıyı beslediği de haberlerin ortak argümanı durumunda.

 

CNN

 

Kim Mağdur?

Son dönemde Türkiye’de belirli bir kesimin Suriyelilerden duyduğu rahatsızlık tüm topluma mal edilecek şekilde birçok medya organı tarafından haberleştirildi.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası