Kriter > Dış Politika |

Zeytin Dalı Sonrası Türkiye-ABD İlişkileri


Gelecekte Türkiye-ABD ilişkilerini çalışacaklar bugünlerde ikili ilişkilerde yaşananları nasıl adlandıracaklar bilmiyoruz. Şimdi oturup geriye doğru baktığımızda Johnson Mektubu veya Çuval olayını ilişkilerdeki birer virgül olarak görüyoruz. İttifak ilişkilerinin sorgulandığı ve düşmanca tavırların sergilendiği anlar… Daha düşük yoğunluklu krizlerin yaşandığı zamanlar da var ilişkilerde.

Zeytin Dalı Sonrası Türkiye-ABD İlişkileri

Gelecekte Türkiye-ABD ilişkilerini çalışacaklar bugünlerde ikili ilişkilerde yaşananları nasıl adlandıracaklar bilmiyoruz. Şimdi oturup geriye doğru baktığımızda Johnson Mektubu veya Çuval olayını ilişkilerdeki birer virgül olarak görüyoruz. İttifak ilişkilerinin sorgulandığı ve düşmanca tavırların sergilendiği anlar… Daha düşük yoğunluklu krizlerin yaşandığı zamanlar da var ilişkilerde. Küba Füze Krizi’nde Washington’ın Ankara’nın haberi olmadan Türkiye’deki füzeleri Sovyetler Birliği ile müzakere etmesini ve Körfez Krizi’nde ABD’nin Türkiye’ye verdiği taahhütleri yerine getirmeyerek hayal kırıklığına uğratmasını da ciddi güven bunalımı yaşanan anlar olarak görüyoruz. İlişkiler hep bir gelgit yaşamış, sürekli karşılıklı şüphe yaşanmış ilişkilerin geleceği ile ilgili. Ama bu şüphe krize döndüğü her anda da ilişkiler bir şekilde onarılmış, krizler öyle veya böyle aşılmış. Sözde olsa da stratejik ortaklıktır, model ortaklıktır bir ambalaj bulunmuş olanları unutturmak için.

Gelecekte bugünlerin nasıl anılacağı sorusunu önemli kılan ise şu an yaşanan krizin daha öncekilerden çok farklı olması. Hayır krizin bugün olması onu daha farklı yapmıyor. Yaşanan güven bunalımı eski seferlere göre çok daha derin, ittifak ilişkisi daha önceki dönemlere göre daha bir kırılgan. İlişkilerin bu noktada onarımı da bir bu kadar zor. Her ne kadar Türkiye senelerdir ABD ile PKK konusunda ciddi bir anlaşmazlık yaşasa da durumun bu noktaya geleceğini komplo teorisyenleri bile tahmin edememişti. ABD’nin bir gün PKK’nın Suriye kolu olan YPG’yi bu kadar açık ve bu kadar ısrarlı bir şekilde eğitip donatacağı kimsenin pek aklına gelmemişti. Neticede söz konusu olan PKK’yı terör örgütü sayan bir ABD ve iki NATO müttefiki arasındaki ilişkilerdi. Ancak olmaz denilen oldu. ABD YPG’yi silahlandırdığı gibi Amerika’daki bazı kurumlar da söz konusu örgütü kahraman ilan etmekten geri durmadı. Ne Türkiye’de patlayan bombalar ne de ilişkilerdeki “ben geliyorum” diyen tren kazası durumu değiştirdi. Üç seneyi aşkın bir süredir ABD yönetimi sahadaki tek partnerimiz dediği YPG ile sıkı fıkı bir ilişki geliştirdi. Her ne kadar ABD yönetimindeki kimi isimler bu ilişkiyi taktiksel, geçici ve sınırlı olarak tanımlayarak Türkiye’yi rahatlatacağını düşünse de verilen her silah güvensizliği, atılan her tweet uzaklaşmayı beraberinde getirdi. Verilen sözlerin tutulmaması ve Türkiye’nin kaygılarına gösterilen kayıtsızlık ilişkileri kırılma noktasına kadar getirdi.


Etiketler »