Kriter > Söyleşi |

Suriye'de Çözüm Uzak, Planlar Buna Göre Yapılmalı


SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın, Kriter'e konuştu: "Türkiye Afrin, Menbiç ve Fırat’ın doğusunda kazandıkça PYD imajını da elde ettiği toprakları da kaybedecektir."

Suriye'de Çözüm Uzak Planlar Buna Göre Yapılmalı

Türkiye 20 Ocak’ta Suriye’nin Afrin bölgesindeki terör örgütleri PKK, PYD, YPG, KCK ve DEAŞ’a karşı Zeytin Dalı Harekatı’nı başlattı. Harekat başarıyla devam ederken Türkiye’nin askeri kapasitesi, terörle mücadeledeki kararlılığı, teröre karşı stratejisi ve küresel güçler arasında sürdürdüğü denge siyaseti gündemin ilk maddeleri arasında yer aldı. Ayrıca Suriye’deki iç savaşın nereye doğru gideceği ve yakın dönemde barış umudunun olup olmadığı da sıcak gündem arasındaydı. Kuşkusuz Suriye sahasında ABD ve Rusya arasında devam eden vekalet savaşının doğrudan bir çatışmaya dönüşme ihtimali de tartışmaların odağında. Tüm bu soruları ve Zeytin Dalı Harekatı’nın stratejik boyutunu SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın ile konuştuk.

Söyleşi: Yusuf Özkır

Fotoğraf: İlhami Yıldırım

HASAN BASRİ YALÇIN KİMDİR?

Hasan Basri Yalçın 1980 yılında Eskişehir’de doğdu. Lisans eğitimini 2004’te Beykent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, yüksek lisansını 2006’da Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. Doktorasını ise 2011’de ABD’deki University of Cincinnati’de siyaset bilimi alanında “International Politics as a Struggle for Autonomy” başlıklı teziyle bitirdi. Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve SETA Strateji Araştırmaları Direktörü’dür. Uluslararası ilişkiler teorisi, uluslararası güvenlik, strateji, NATO ve sosyal bilimler felsefesi konularında çalışmaları bulunmaktadır. Hasan Basri Yalçın’ın Ulusal Güvenlik Stratejisi (SETA Yayınları, 2017) başlıklı bir kitabı bulunmaktadır. Ayrıca Burhanettin Duran ile birlikte Küresel ve Bölgesel Aktörlerin Suriye Stratejileri kitabını ve Fahrettin Altun ile birlikte Terörün Kökenleri ve Terörle Mücadele Stratejisi kitaplarını derlemiştir.

Yusuf Özkır: Türkiye 20 Ocak’ta Afrin’e bir operasyon başlattı. Bugün itibarıyla Afrin’in yaklaşık yüzde 40’ının TSK ve ÖSO tarafından özgürleştirildiği görülüyor. Türkiye açısından Afrin operasyonu bir başlangıç mı, yoksa bir son mu?

Hasan Basri Yalçın: Tabii ki bir başlangıç. Yani başlangıcın ikinci ya da üçüncü aşaması diyebilirsiniz. “Türkiye’nin en önemli ulusal güvenlik meselesi nedir?” derseniz tek kelimeyle terörizmdir. Bu FETÖ, PKK, PYD terörizmidir. Yani ne olursa olsun terörizmdir. Ülke içerisinde FETÖ ve PKK terörüyle bir şekilde mücadele ediyoruz. Fakat terörün asıl kaynağının Kuzey Irak ve Kuzey Suriye olduğu artık çok netlik kazanmış durumda. Dolayısıyla “Türkiye’nin Suriye’deki asıl hedefi ne?” diye sorarsanız cevabı şudur: Türkiye’nin de Ortadoğu’ya dair çok büyük hayalleri falan olabilir ama Afrin’den başlayıp Kandil’e kadar yani Hatay’dan İran sınırına kadar olan bölgenin tamamını terörden arındırmasıdır. Türkiye’nin en nihayetindeki somut ulusal güvenlik hedefi budur. Yani Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları, bunların ardından Menbiç, Fırat’ın doğusu, Telafer oradan da Kandil’e yapılacak operasyonlarla bölgenin tamamen terörden arındırılmasıdır.

Bana göre en stratejik bölgeler sırasıyla Haseke, Kandil, Sincar, Menbiç, Afrin ve İdlib. Ama bu benim arzu ettiğim en öncelikli hedeflerdir. Bir de mümkün olan hedefler sıralaması yaparsak o zaman Afrin, İdlib ve Menbiç’in ardından diğer tarafa doğru giderim. Yani sizin stratejiniz Kandil’e kadar temizlemek olabilir. Ama mümkün olan şu an Afrin’dir. Yani Afrin’den başlarsınız ve orayı temizlersiniz. Mesela Fırat Kalkanı çok daha acildi. O bütün hattı kırmak üzere yapıldı ve başarılı olduk. Ondan sonra arkada bir parça kaldı o temizleniyor şu an. Adım adım, Afrin’i alabilirseniz sırasıyla İdlib ve Menbiç mümkün olur. Menbiç’i temizleyebilirseniz ondan sonra Fırat’ın doğusunu konuşabilirsiniz. Orayı temizledikten sonra da aslında Kuzey Irak meselesi tekrar masaya gelir. Ama siz buralarda adım atmadığınız müddetçe o ilk başta belirlediğiniz Kandil’i temizlemek hedefi hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir. Dolayısıyla bunlar da uzun zaman  alabilir.

Zeytin Dalı Harekatı Planlandığı Şekilde İlerliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin merkeze doğru hareket halinde. Süreç işliyor. Her şey planlandığı gibi mi devam ediyor?

Şimdi Afrin operasyonuna ve nasıl ilerlediğine dair askeri anlamda çok şey söylendi. Ben iyi mi kötü mü olduğunu bir kenara bırakarak aşağı yukarı planlandığı gibi gittiğini düşünüyorum. Zaten böyle adım adım gitmek üzere planlandı. Türkiye kendisinin terör örgütüne karşı sahip olduğu askeri üstünlüğü sahaya yansıtabilmek için yavaş yavaş gitmesi gerektiğini düşünüyor. Çünkü normal şartlarda Türk ordusu Afrin’i temizler, yani kaybetmez. Savaşlarda atraksiyon ve sürprizler yapması gereken zayıf olandır. Normal ve doğal olan ise bu şekilde yürüyüştür. Türk ordusu da aşağı yukarı böyle bir plan yaptı. Dört aşamalı bir plan: önce geniş hattı, sonra derin hattı kurmak, ardından kuşatmak ve nihayet içeride temizliği yapmak şeklinde. Aşağı yukarı planlandığı sürede gidiyor. Ama bunun kısa bir süre olmadığını bilmek lazım. Yani altı aydan kısa süre biçmemek lazım. Altı aydan kısa süre biçip “Biz orayı bir ayda temizleriz” lafları yanlış olur.

Operasyonun kendisine de zarar verir. O anlamda uzun bir zaman biçmek sorun değil. Peki uzun zaman olduğunda başka sorunlar çıkmıyor mu? Tabii ki çıkıyor.

Ne tür sorunlar mesela?

Yani askeri olarak siz yavaş yavaş ilerlemek isteyebilirsiniz ama diplomatik anlamda birileri sizin yavaş ilerleyişinizi fırsata dönüştürebilir. Nedir o fırsatlar? İranlı veya rejim destekçisi milislerin veya rejimin kendisinin Afrin’e girmesi ihtimali. Şimdi bunun üzerinde bir sürü fırtına kopartılıyor ama bu konuda odaklanmamız gereken yer Rusya’dır. Yani ne Esed ne İran ne de diğer aktörlerdir. Türkiye bu konuda Rusya ile bir anlaşma üretti. O anlaşmanın çeşitli maddeleri var. Mesela hava sahasının açık tutulması, Rusya’nın kendi bayrağını çekmemesi, Rus askerlerinin orada olmaması gibi. Bunlar sağlandığı müddetçe ötekiler her ne yaparsa yapsın çok önemli değil.

Kimse Kimsenin Ne Dostu Ne de Düşmanı

Washington’dan Ankara’ya üst düzey ziyaretler gerçekleşti. ABD’yi bu meselenin neresinde değerlendirebiliriz?

Bence ABD bu görüşmeleri Rusya’yı tedirgin etmek için yaptı. Yani Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşmayı sabote etmek için yaptı. Yoksa ne Tillerson ne de McMaster gerçekten Türkiye ile bir meseleyi çözeceklerini düşünüyorlardı. Sadece iyi niyet beyanları ve stratejik ortaklık gibi çok gerekli olmayan ve işin gerçeğini yansıtmayan diplomatik ifadeler kullanıldı. Ruslar ise bu durumdan çok rahatsız olmuş görünüyor. Biraz önce söylemeye çalıştığım gibi Rusya Türkiye’ye güvenmiyor. Devletler birbirlerine güvenmezler. Bu tür durumlarda çok da doğaldır. “Biz Afrin ve İdlib meselesinde iş birliği yaparken Türkiye acaba klasik müttefiki ABD’den yana tavır alır mı?” tekrar diye düşünüyor. Aslında böyle bir tavır alması için henüz bir neden yok. Ama günü geldiğinde alacaktır. O da ayrı bir mesele. Şu an itibarıyla Türkiye Rusya ile bir ortaklık yürütüyor. Rusya ile bir ortaklık yürüttüğü müddetçe de ABD için Türkiye kıymetli oluyor. ABD ile iş yürütmese Türkiye bu sefer Rusya için de kıymetsiz olur. Dolayısıyla bu ilişkiler böyle.

Türkiye denge politikasını bir şekilde sürdürmek zorunda ve sürdürüyor. Ondan sonra İran ve Esed rejimi zaten Türkiye’nin işini zorlaştırmak için her türlü şeyi deniyor. Ama varılan anlaşma nedeniyle Rusya bunların arasına bir set koyuyordu. Bu tür durumlarda arada bir Türkiye’ye aba altından sopa göstermek gibi Rusya o seti kaldırıyor. Yani milislerin geçişlerine izin veriyor. Ama bunlar dediğim gibi çok önemli şeyler değil. Yeter ki Rusya’nın kararında stratejik bir dönüş olmasın. Yani Afrin meselesinde Türkiye’ye karşı olmak ve hava sahasını kapatmak gibi.

Eğer milislerin geçişi Rusya’nın bilgisi dahilindeyse neden hava sahasını kapatarak Türkiye’nin önünü kesmiyor da milislerin geçişine izin veriyor?

Milislerin geçişine izin vererek Türkiye’ye rahatsız olduğunu belirtiyor. Böylelikle Türkiye’ye ben senin işini zorlaştırabilirim diye aba altından sopa göstermiş oluyor. Ama bunlar Türkiye için çok etkili şeyler değil. Aslında ok yaydan çıktı. Türkiye o bölgeye girdi. Onun kararı verildiği günden bu yana Türkiye’yi oradan kolay kolay çıkaramazsınız. Türkiye orada yürümeye devam ettikten sonra Rus ordusu da Türkiye’yi açıktan vuramaz. Hatayla vurmuş gibi şeyler yapar ama açıktan vuramaz çünkü o artık NATO’nun vurulması anlamına gelir. NATO vurulduktan sonra ABD devreye girer vs. Yani alan markajı denilebilecek bir siyaset var. Birisi bir yeri tuttuğu zaman orayı artık vuramazsın. Biz mesela Tel Rıfat’ın Nubü’l Zehra bölgesinde rejim güçlerini vurabiliriz ama niye vurmuyoruz? Çünkü rejimin sembolik olarak Moskova’ya bağlı olduğunu, onu vurmanın Rusya’yı vurmak anlamına geldiğini, Rusya’nın buna cevap vermek zorunda kalacağını, NATO’nun da Rusya’ya cevap vermek zorunda kalacağı silsilesini kurduğumuz için vurmuyoruz. Herkes böylesi bir müdahalenin sıcak bir savaşa dönüşeceğini bilir. Tam da bu nedenle arada bir bunlara müsaade ediyor Rusya.

Peki İran niye bunu yapıyor? İran ile PYD ve Esed rejimi niye böyle bir anlaşmaya varıyor?

Çünkü kimse kimsenin dostu değil, kimse kimsenin düşmanı da değil. Herkes kendini düşündüğü için şeytanla bile anlaşma yapıyorlar. Mesele bu kadar basit. Yani düşünün ABD diyor ki “PYD’yi biz İran’a karşı tutuyoruz”. Hani nerede tutuyorsun? Bak PYD ile İranlılar Afrin’de beraber hareket ediyorlar. Yani bunun böyle olmadığı çok net ortada. Türkiye’ye karşı savaşıyor PYD. Yani bir öteki varsa onu Türkiye olarak belirlemiş durumda. Dolayısıyla İran ile de Rusya ile de ABD ile de anlaşır. Türkiye’nin de Suriye’deki en öncelikli meselesi PYD. Dolayısıyla PYD’ye karşı da Türkiye Rusya’yla da, ABD’yle de, mümkünse İran’la da anlaşır. Rusya’nın en öncelikli meseleleri üzerinden değerlendirmek lazım. O da Suriye’nin istikrarını istiyor. Bir yere kadar Türkiye’yle oluyor bir yere kadar İran’la yürüyor. İlişkiler aşağı yukarı bu şekilde. Bunun içerisinde İranlılar uzun süredir Suriye iç savaşına çok fazla yatırım yapmış olmalarına rağmen Suriye’den en fazla faydalananların kendileri olmadığını düşünüyor. İran Rusya’nın fazla kucağına oturdu ve onun küçük partneri, uydusu haline dönüştü. Bunu istemiyor İran. “Ben bu oyunu bozabilirim, beni dikkate alın” diyor. O yüzden Rusya üzerinde de ikna edici bir kabiliyeti var.

Afrin Coğrafi ve İdeolojik Olarak En Zor Bölgelerden

Afrin merkeze doğru yaklaştıkça meskun mahal operasyonları da karşımıza çıkacak. Bu bağlamda Türkiye’nin kapasitesi nedir?

Kendi çapındaki bir devletin sahip olabileceği her türlü silah ve mühimmata sahip Türkiye. Teknolojik açıdan veya silah varlığı açısından bence kapasitesinin en iyi noktasında. “Kapasite böyle de peki tecrübe nasıl?” diye sorarsanız beceri ve tecrübe anlamında ikiye ayırmalıyız. Mehmetçiğimiz herhalde en tecrübeli askerlerden. Yani Sur, Cizre, Nusaybin ve el-Bab’da bu tür operasyonları defalarca yapmış askerlerimiz var. Özel Harekat ve Özel Kuvvet askerleri şehir operasyonu bakımından ciddi anlamda tecrübe kazandılar. Bu operasyonlarda komuta kademesinde çeşitli değişiklikler oldu. Onların oranı nedir bilemiyorum. Söz konusu tecrübe aktarımı komuta kademesinde sağlanabildiyse mesele yok. O zaman daha başarılı operasyonlar bekleyebiliriz. Onu zaman içerisinde göreceğiz.

Şimdi söz konusu meskun mahal çatışması Türkiye’de yapılandan biraz farklılık arz edecek. Sur’da vatandaş büyük oranda PKK’lıları terk etti, sivil kalkan olmayı reddetti. Şimdi Afrin büyük bir merkez yani yoğun nüfusa sahip. Çünkü göç yeri orası. İdeolojik olarak da Türkiye’ye düşman bir kesim var. Yani siviller Afrin’de PYD’ye çok daha fazla destek verecektir. Suriye coğrafyasında olduğu için daha fazla dış desteğe yatkın. İranlılar ve rejim elinden geldiğince Türkiye’yi burada bataklığa saplamak için uğraşacak. Bu açılardan baktığınızda zorlu bir operasyon olduğunu söylemek lazım. Afrin bence zaten Türkiye’nin hedeflediği bütün alanlarda Kandil dışındaki en zor alandır. Mesela Menbiç, Haseke ve Tel Abyad’a çok daha kolay yürürsünüz. Afrin için Kuzey Irak, Kuzey Suriye hattında coğrafi ve ideolojik şartlar nedeniyle en zor bölgelerden bir tanesi hatta en zor ikinci bölge diyebiliriz.

Türkiye’nin Başarılı Olmasını Kimse İstemiyor

Zeytin Dalı Harekatı başarılı bir şekilde sona erdiğinde Türkiye’nin küresel imajı ve gücü açısından baktığımızda nasıl bir tablo ortaya çıkar? Farklı merkezler Türkiye’nin bu operasyonunu nasıl değerlendiriyor?

Türkiye’nin Afrin’de başarılı olmasını Türkiye hariç kimse istemiyor. Afrin operasyonu tek başına Türkiye’ye bakışları belirlemeyecek. Ama Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları sonrasında düzeni oturtabilen bir Türkiye Menbiç için daha kuvvetli bir aday haline gelecek. Uluslararası ilişkilerde kimse iyi olduğunuz için size hak vermez. Bir şeyleri halledebildiğiniz müddetçe ötekiler size taviz vermek mecburiyetinde kalır. Yani Türkiye üç milyon civarında mülteciye ev sahipliği yapmakta. Kimse Türkiye’nin hakkını teslim edip Suriye’nin kuzey koridorunda bir güvenli bölge inşa etmeye yanaşmadı. Ama Türkiye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarını yapabildiğini gösterdiği andan itibaren Rusya da ABD de Türkiye’yi daha fazla ciddiye almak mecburiyetinde kaldılar. Afrin operasyonu başladığı gün ABD güvenli bölge oluşturma teklifiyle geldi. Yani siz kazandığınızda karşı taraf daha fazla taviz vermek zorunda kalacaktır. Haklı olmamız bu zamana kadar bize Suriye’de kazandırmadı. Ama kazanıyor oluşumuz Suriye’de bizi haklı konumuna getirdi.

Savaşı Kazandıkça Hakkımızı Alacağız

Zeytin Dalı Harekatı PKK-PYD’nin küresel alandaki meşruiyetinin daraltılması konusunda da etkili olacak mı?

Olacak. Yani PKK-PYD’nin meşruiyetinin daraltılması ancak bizim ona karşı savaşı kazanmamızla mümkün olur. Yani Türkiye Afrin, Menbiç ve Fırat’ın doğusunda kazandıkça PYD imajını da elde ettiği toprakları da kaybedecektir. Bakın zaman zaman bu söyleniyor. “Türkiye’nin imajı kötü, PYD’nin imajı iyi. Dolayısıyla Türkiye’nin imajını düzeltecek yayınlar yapalım. Batı kamuoyuna Türkiye’nin haklılığını anlatalım” şeklinde ifadeler duyuyoruz. Batı kamuoyu Türkiye’nin haklılığını anlamıyor değil. Karar alıcılar aslında sahada ne olduğunu çok net biliyorlar. Zaten bildikleri için böyle yapıyorlar. Biz mesela Türkiye’yi daha iyi anlatarak Batı kamuoyunu ikna edemeyiz. Bu zeminde yapacağımız her savaşı kaybederiz. Bizim en iyi olacağımız kulvar neresi Afrin. Dolayısıyla savaşı kazandıkça hakkımızı alacağız.

Türkiye’nin Yanında Olan Tek Grup ÖSO

Türkiye Zeytin Dalı Harekatı’nda ÖSO ile birlikte hareket ediyor. Türkiye’nin bu tercihini stratejik açıdan ve ÖSO’nun bölgedeki etkinliği bakımından nasıl değerlendirmeliyiz? ÖSO’ya yönelik dünyada ve ülkemizde ciddi bir yıpratma ve eleştiri süreci başlatıldı. Bütün bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suriye’de yedi yüz civarında örgüt var. Bunlar birbirleriyle mücadele ediyor. İşte bunların ortaklık yaptıkları alanlar var. Her biri içerisinde Kürt, Şii ve DEAŞ’lı her türden insan bulursunuz. Karma karışık bir yapıdan bahsediyoruz. Bir de bunların ana eksenleri var. ÖSO’nun yüzde 80 oranında Sünni gruplardan oluşmuş bir yapı olduğu düşünülür. Ama bunların içerisinde farklı unsurlar yok mu? Tabii ki var. O unsurların her birinin varlığını kabul etmek lazım. Ama bu demek değildir ki ÖSO, ElKaide. ÖSO Halep’teki bir ayakkabıcı, Şam’daki bir kasap, Hama’daki bir kitapevi sahibi falan gibi normal sivil hayatı içerisinde yaşayan, Suriye iç savaşı başladıktan sonra savaşmak zorunda kalan insanlardan oluşuyor. Bunların içerisinde savaş lordları da teröre bulaşmış insanlar da olabilir. Ama şunu söylemek lazım ÖSO Suriye’nin seçim olsa kazanabilecek gruplarının oluşturduğu bir yapıdan müteşekkil. Yani ana kitleler aslında ÖSO’nun içerisinde temsil ediliyor. Bir dönem sayısı çok azaldı ÖSO askerlerinin. Niye? Çünkü savaşı kaybettiğinizde sayınız azalır. İran ve Rusya uzun müddet vurduktan sonra ÖSO’nun asker sayısı ciddi anlamda azaldı. Göç etmek, başka örgütlere dahil olmak zorunda kalanlar oldu.

Yerli unsurlardan oluştuğu için mi hedefte yani?

Şimdi zaman zaman hem ideolojik yakınlığı hem de ideolojik düşmanlığı olanlar ÖSO’ya büyük haksızlık ediyor. Düşmanlığı olanlar ÖSO’yu terörist ilan ederek büyük haksızlık ediyor. Kendini yakın hissedenlerin arasında bile “ÖSO’culardan adam olmaz. Bunlar savaşmaz, bunlar çapulcu” falan gibi ifadeleri sıkça duyduk. Ne olmasını bekliyorsunuz? Düzenli ordu olmasını mı bekliyorsunuz? Ülkesini kurtarmaya çalışan insanlar grubu bu. Bunlar askeri eğitim almış, askeri disiplinin içerisinden gelen insanlar değil. Savaşmayı öğreniyorlar. Kimse kusura bakmasın Suriye iç savaşında Türkiye’nin yanında yer alan tek grup bunlar. Dolayısıyla Türkiye de bunlara sahip çıkar. Bunlarla birlikte Suriye’de hareket etmeye özen gösterir. Bunları terör örgütü ilan etmek Türkiye’ye kurulacak çok büyük bir tuzaktır.

Esed’i tanıma meselesinde de bu gündeme geliyor. Türkiye’de bir grup muhalif maalesef bu konuyu kendileri için ideolojik bir hastalık haline dönüştürdüler. Esed’i tanıma tekliflerini sürekli yineliyorlar. Esed’i tanımanın Türkiye için tek bir somut katkısını göstermiyorlar. Ama tekliflerinde ısrarcılar. Esed’i tanımak Türkiye’ye ne verecek? Ben size söyleyeyim. Esed’i tanırsanız ÖSO’yu kaybedersiniz. Kendi cephemizde bozulmaya neden olacak bir teklif getiriyorlar. Esed’in Türkiye’ye somut hiçbir katkısı olmayacakken somut katkısı olan, sahada bizimle bayrağımız altında savaşan ÖSO’yu kopartacak bir karara imza atmak akıl alır bir şey değil.

Suriye’de Çözüm Uzak

Bir taraftan da Suriye tam bir satranç tahtasına dönüşmüş durumda. Bir taraftan vekalet savaşları devam ediyor diğer taraftan her an başka bir kırılma yaşanabilir. Şu an Suriye’de ne oluyor? Neyin provasına tanık oluyoruz aslında?

Planlı bir Suriye gidişatından bahsetmek bence çok akıllıca değil. Suriye’de olan şey sahanın şartları nedeniyle birkaç kez yön değiştirdi. Suriye’de süreç ilkin demokratikleşme gösterileri olarak başladı ve o zaman iki tane ekseni vardı: değişim taraftarları ve statüko taraftarları. Yani hem içerideki aktörleri hem dışarıdaki aktörleri bu iki ana kategoriye ayırabilirdik. Süreç böyle bir mücadeleyle başladı. Sonra bu çatışmanın içerisinde değişim taraftarı olanlar kazanmaya başladığı andan itibaren değişimi savunan en önemli aktörlerden bir tanesi olan ABD taraf değiştirdi. Öncelikle demokratikleşmeyi ve Esed’in gitmesini destekleyecekmiş gibiydi.

Yani öncesinde “miş gibi” mi yapıyordu yoksa gerçekten destekliyor muydu?

Bence destekliyordu. Çünkü Tunus’tan, Mısır’dan, Yemen’den, Libya’dan hepsinden teker teker bakarsınız hakikaten bir değişimi destekliyordu. Fakat değişimin aktörleri tercih edilen aktörler olmamaya başladığı ve ABD bu tür yöntemlerle iktidara gelebilecek ana kitlelerin kendisiyle iyi ilişkiler geliştirmeyeceğini anladığı andan itibaren pozisyonunu değiştirdi. Yani Filistin’de HAMAS, Türkiye’de AK Parti, Suriye ve Mısır’da İhvan, Tunus’ta Gannuşi gibi aktörlerin varlığı ABD için rahatsız edici bir durum haline dönüşmeye başladığı andan itibaren vazgeçti.

ABD, İran ve Rusya’nın Önünü Bile İsteye Açtı

Ne oldu da gidişat rahatsız edici bir duruma dönüşmeye başladı ABD için, somut bir şey var mı?

Hayır. Hepsinde birbirine benzer, başına buyruk aktörlerin iktidara gelme ihtimali. Yani mesela el-Fetih’i HAMAS’tan daha rahat kontrol edersiniz. AK Parti iktidarını zaten kontrol etmekte güçlük çekiyorsunuz. Ona benzer bir iktidar Suriye’de ortaya çıkarsa, Türkiye’nin çok kucağında olan bir iktidar ortaya çıkarsa onu da kontrol etmekte güçlük çekebilirsiniz.

Bir yandan ABD’de şöyle bir propaganda da çok yaygınlaşmaya başladı: “İhvan iktidara geliyor. İhvan’ın gelmesi esasen radikal İslam’ın da gelmesidir.” O andan itibaren zaten bir durağanlık yaşandı ve ABD’nin Suriye’ye yönelik pozisyonu da bütünüyle değişti. Esed gitsin istiyor ama yerine gelenin ne olacağından emin değil.

ABD gelenin gideni aratacağından korktuğu an Esed karşıtı muhalif grupları desteklemeyi kesti. O saatten itibaren Türkiye gibi müttefiklerinin hepsini de aldatmayı tercih etti. Sonra Türkiye ve Katar destekli muhaliflerin çok fazla zemin kazandığını, Suriye’nin yüzde 80’inin Esed’in kontrolünden çıktığını gördü. O andan itibaren İran ve Rusya’nın önünü bile isteye açtı ABD. Özellikle bu kimyasal silah kullanıldıktan sonra…

Esed kimyasal silah kullandığında Rusya Suriye toprağında yoktu. Sonra ne oldu? Bir diplomatik müzakerede ABD Rusya’ya fırsat verdi. O fırsatı verdiği andan itibaren Rusya diplomatik olarak girmeye başladı. Muhtemelen görüşmeler esnasında sahaya girme meselesi de ufak ufak arandı. ABD’nin buna göz yumduğu ortaya çıkınca Rusya sahaya girdi. O tarihe kadar ABD, Suriye siyasetini tek başına çözebilirdi. Tek başına bir iradeyle Suriye’de bir sonuca götürebilirdi. Fakat Rusya girdiği andan itibaren artık o mümkün değil. Beyaz Saray Kremlin’den çok güçlü bir aktör ama Rusya gibi bir nükleer güç Suriye’ye yerleştikten sonra artık ABD bile olsanız onu oradan söküp atamazsınız. Müzakereyle atmak zorundasınız. Bu durumda Suriye’nin geleceğine dair her şey bir müzakere çerçevesinde gerçekleşir.

Ardından bir de DEAŞ ortaya çıktı. DEAŞ’ın ortaya çıkmasıyla birlikte bütün mesele başka bir hal aldı. Yani birinci aşama demokratikleşme meselesi, ikinci aşama yıpratma savaşı dönemi, üçüncü aşama vekalet savaşları dönemi. Vekalet ve yıpratma birbirini besledi. Taraflar vekiller üzerinden birbirlerini yıpratmayı uzun süre sürdürdü. Bu anlamda en fazla zorluk çeken ülke Türkiye oldu. Çünkü klasik anlamdaki müttefiklerinin hepsini kaybetti ve demokratikleşme konusunda yalnız kaldı. Türkiye darbe girişimine kadar bu pozisyonunu değiştiremedi. Darbeden itibaren ise Türkiye bambaşka bir pozisyonu tercih etti. Fırat Kalkanı Harekatı’nı gerçekleştirdi. Bu harekatla DEAŞ’ı sınırından atmış oldu. Böylelikle Türkiye, Suriye’de tekrar kazanmaya başladı. Dip seviyeden tekrar kazanma aşamasına doğru ilerledi.

ABD’nin PYD ile İlgili Gelecek Stratejisi Yok

Şu aşamada Suriye sorunu nasıl çözülebilir?

Suriye’de kimse geleceği görmüyor. ABD, Rusya, Türkiye veya İran sorunu tek başına çözemez. Çözüm için ya bir tarafın ya da bütün tarafların artık tükenmesi gerekir. Ama ikisi de olmuyor. Neden ikisi de olmuyor? Çünkü ABD’nin Suriye’ye Rusya’yı dahil ettikten sonra tek başına adım atması mümkün değilse o da bu sorunu tek başına çözemez. Dolayısıyla ABD’nin sorunu çözme ihtimali devre dışı kaldı.

İkinci ihtimal ne? Buradaki savaşın artık kar değil zarar olarak görülmesi ve bu zararın katlanılamaz olduğunun düşünülmesi. Ne Rusya ne Türkiye ne ABD ne de İran için Suriye iç savaşı bu seviyeye hiçbir zaman gelmiyor. Buraya gelmediği müddetçe de aktörler ayağını sağlam zemine basmak istiyor. Rusya’nın Halep’e yürümesi veya ABD’nin Fırat’ın doğusunda PYD’yi niye tuttuğunu bilmeden tutuyor olması bu çerçevede değerlendirilmelidir.

Bilmiyor mu gerçekten?

Bence bilmiyor, gerçekten bilmiyor.

ABD’nin PYD ile alakalı gelecek stratejisi ve beklentisi yok mu?

Kesinlikle yok. Yani ABD’nin PYD’ye dair planı şuydu. Rakka temizlenene kadar PYD’yi kullanmak. Ondan önceki stratejisi Türkiye’yi kendi istekleri çerçevesinde Suriye’de savaşa sokmak için PYD’yi bir manivela olarak kullanmaktı. Sonra baktı ki burada bayağı bir yol alabiliyor, Türkiye’yi de bununla ikna edemiyor, zorlayamıyor. O saatten sonra PYD ABD için gerçek bir aktör haline dönüşmeye başladı. Suriye iç savaşında kullanabileceği tek aktör haline dönüşünce ona ciddi bir yatırım yaptı.

Yani İran’ı çevrelemek gibi…

Hayır ona inanmıyorum. ABD’nin İran’ı çevrelemek gibi bir planı yok. Henüz o aşamada değil. Bakın Obama gidene kadar ABD’nin planı netti: Rakka’ya kadar yürümek. Türkiye’yi cezalandır, PYD’ye destek olmaya devam et, Ruslara göz yum, İranlılara müsaade et. Aşağı yukarı böyle bir yaklaşımı vardı ABD’nin. Ama Obama gittiği andan itibaren Rakka da temizlendikten sonra aslında PYD’nin ABD için kullanılacak alanı da yok. Ama elinizde böyle 30 bin kişilik, 50 bin kişilik bir ordu var. Eğitmişsiniz, onca silah yığmışsınız ve Suriye’nin nereye gideceğini de bilmiyorsunuz. Ne yaparsınız? Bunu tutabildiğiniz kadar tutarsınız. ABD’nin şu an için yaptığı bundan ibaret. İran’ı dengelemek için mi tutuyor? Hayır. ABD’nin İran’ı dengelemek diye bir politikası da yok şu anda. ABD eğer İran’ı dengelemek istiyorsa yapacağı iki şey vardır: Birincisi Trump dediği gibi nükleer anlaşmayı gerçekten bozar. O zaman görürüz ki ABD İran’a karşı gerçekten somut bir adım atıyor. İkincisi eğer İran’ı sınırlandırmak söz konusu ise bunu Irak’ta yapar, Suriye’de değil. Suriye’nin kuzeyinde zaten İran yok ki, güneyinde var. Lübnan’da ve Irak’ın tamamında var.

Önümüzdeki On Yıl Savaş Halinde Geçecek

Peki önümüzdeki on yıl Suriye bağlamında Türkiye’ye veya dünyaya ne getirir?

Önümüzdeki on yıl savaş halinde geçecek. Yani savaş uzun sürecek ama bu savaş devletler arası sıcak çatışmaya evrildiği andan itibaren ABD’nin çok daha sert bir şekilde sahaya döndüğüne şahitlik edeceğiz. Krizler ABD’yi yönetecek. Yani sahada yaşanan olaylar plansız bir şekilde ABD’nin tekrar devreye girmesine neden olacak. Uluslararası siyasette zaman zaman dünyanın tekrar çok kutuplu bir yapıya büründüğü söyleniyor. Öyle bir durum yok. Yakın gelecekte de dünya çok kutuplu bir yapıya bürünmeyecek. Çin ve Rusya gibi aktörler daha ABD’nin gücüne erişmenin yakınında bile değiller. Bu sebeple zaten ABD bu kadar küstah ve umursamaz. Rusya’nın Suriye’ye girmesini bile önemsemiyor, Çin’in bilmem nerede olmasını göz ardı edebiliyor. Onlardan henüz tedirgin olmuyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Stalin’den nasıl tedirgin oluyordu? O gibi bir tedirginliği henüz yaşamıyor. Çünkü hala ABD çok çok güçlü.

Ama bunu iddia edenler de mevcut tabloya bakarak söylüyorlar. İşte Ukrayna’da olanlar, Suriye’de yaşananlar…

İşte bu bir zorunluluk değil, tercih. ABD buraya kasten müdahil olmadı, tercih sonucu bu. Şımarıklıklarından müdahil olmuyorlar. ABD “Bana ne dünyanın bütün yükünü ben mi çekeceğim, dünyanın jandarması ben mi olacağım?” şımarıklığında. Eğer Suriye’ye ABD müdahil olsaydı Rusya müdahil olamazdı. Eğer Ukrayna’yı ABD korumuş olsaydı Rusya müdahale edemezdi. “ABD müdahil olmadı çünkü zayıf” diyemeyiz. ABD müdahil olmadı çünkü müdahil olmama lüksüne bile sahipti. Bu lükse sahip olduğunu düşündü. Yani bunu tartışırız tabii. Koca bir imparatorluk kısa sürede yıkılır argümanları da var. Ama öyle bir durum söz konusu değil. Yani hakikaten yakınında bile değil. Hangi göstergelerle bakarsanız bakın durum bunu göstermiyor. Dolayısıyla bunun günün sonunda evrileceği yer aşağı yukarı hegemonyanın sahneye bu sefer yine abartarak dönmesi olacak.

ABD’nin 1945’ten bu yana dünya siyasetinde kendi eliyle kurduğu bir düzen var: liberal hegemonya, liberal dünya düzeni dediğimiz şey. O öylesine kusursuz işledi ki ABD için, kimse yıkamadı. ABD yine kendisi elleriyle onu talan ediyor ve yıkıyor. Onu tekrar yine toparlayacak ve toparlamak zorunda olan yine kendisi.

Toparladığında yine o eski halinde mi olacak onu bilmiyoruz. Ama İkinci Dünya Savaşı öncesi bir dönemde olduğu gibi bir sarmal halinde güç boşluğu nedeniyle herkes savaşa doğru sürükleniyor. Yani Suriye’deki iç savaşın bir gün devletlerarası savaşa sürüklenme ihtimali çok yüksek. Oraya döndükten sonra ne olur, ABD kimin yanında pozisyon alır, İran’a mı saldırır, dedikleri gibi Uzak Asya’da bir şeye mi döner bilmiyoruz.

Ama mesela Trump’ın açıkladığı Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi’ne bakıldığında beş aktörün ismi sayılıyor: Çin, Rusya, Kuzey Kore, İran ve cihatçı teröristler. Şimdi bu beşinden bir tanesiyle kavga etmesini bekleyeceğiz. Çin ile kavga edeceğini zannetmiyorum. Muhtemelen sadece ekonomik rekabet devam edecek. Rusya ile Soğuk Savaş’ta kavga etmeyen ABD muhtemelen şimdi de etmeyecektir. Yani açık bir çatışmaya sürüklenmeyecektir. Meselenin bir Soğuk Savaş’a yeniden evrileceğini de düşünmüyorum. Çünkü Rusya o Soğuk Savaş siyasetini kaldıramayacağını bilir ve ABD ile öyle bir rekabete hiçbir zaman girmez. Üçüncü ihtimal İran’a yönelik bir şey yapabilir mi? E yani en yakın ikinci ihtimal. Ama en yakın ihtimal değil. Kuzey Kore’ye geçmiş olsun. ABD Kuzey Kore’ye hiçbir şey yapamaz. Çünkü artık Kuzey Kore nükleer ülke ve onu göze alamaz. ABD muhtemelen kolay hedef olan cihatçı Müslümanlara yönelir.

ABD ve Rusya Birbirlerinin Ayağına Basmamaya Çalışıyor

Bu durumda doğrudan Rusya-ABD çatışmasını öngörebilir miyiz?

Doğrudan bir çatışma öngöremeyiz. Sıcak çatışma bu iki aktör arasında olmayacak. Nükleer aktörler arasında da olmayacak. Dolayısıyla onlar arasında vekalet savaşı olabilir. Şöyle düşünün mesela Rusya ile ABD Suriye üzerinde gerçek anlamda bir vekalet savaşına girerse şayet ABD Rusya’yı Afganistan’da çürüttüğü gibi çürütür. Bu uzun bir zaman alır ve Suriye’nin de çürümesi anlamına gelir. Uzun bir zaman alsa da ABD bunu yapar. Rusya ise ABD’ye bunu yapmak için mazeret vermemenin peşinde. Yani bakmayın ufak tefek birçok meseleyle karşı karşıya geldiklerine. Günün sonunda ABD ile Rusya birbirlerinin ayağına basmamak için özel bir ihtimam gösteriyor.

Fakat bölge ülkeleri açısından bakıldığında Ortadoğu’da profili düşen bir ABD imajı, yükselen bir Rus güvenilirliği var gibi. Bu durum ABD’nin planlı bir tercihi mi yoksa hani kontrolü dışında gelişen bir şey mi?

İlk başta planlı yapılmış sonradan kontrolden çıkmış bir tercih. Mesela kimyasal silah olayından sonra Rusların Suriye’ye girmesini istedi çünkü Türkiye’ye karşı dengelemek istiyordu. Ama Türkiye ile Rusya arasındaki kavga sonsuza kadar sürmedi. Türkiye bir saatten sonra ABD’ye dedi ki “Kusura bakma ben artık Ruslarla iş yaparım” Türkiye Rusya ile iş yapmaya başladığı andan itibaren artık ABD Rusya’yı dengelemiyor, dengeleyemiyor. Türkiye eliyle dengeleyemiyor demektir. ABD bu saatten sonra yeni bir pozisyon alamadı, yeni bir aktörü de destekleyemedi ve Türkiye’yi de tekrar yanına çekemedi. Çünkü PYD’ye yatırım yaptı. Türkiye’ye yatırım yaptığında bu sefer gerçekten Türkiye’nin kendi yanında kalacağından da emin değil. Eski müttefikine dair güveni de kaybetti. Şimdi böyle bir kontrolden çıkmışlık hali var. Ama Türkiye’nin Suriye’de sonuna kadar Rusya ile yürüyeceği kesinlikle doğru değil. Türkiye Rusya ile beraber en fazla Menbiç’e kadar yürüyebilir. Oradan sonrası Türkiye ile ABD’nin tekrar müzakerelere başladığı bir dönem olacak. Yani Türkiye Afrin’i Ruslarla müzakere ederek alıyor. Menbiç’i ABD ile müzakere ederek ve Rusları arkasına alarak teröristlerden temizleyecek. Fırat’ın doğusu söz konusu olduğunda bu sefer ABD ile masaya oturulacak gibi gözüküyor.

ABD İsrail’i de Ruslara Kaybediyor

Peki tüm bu denklemin içinde İsrail nerede duruyor?

ABD’yi yalnızlaştıran Rusya’nın Suriye’ye girmesi. Rusların girmesine müsaade etti ve Türkiye’yi de Ruslara kaybetti. Şimdi de İsrail’i Ruslara kaybediyor. İsrail iki hafta önce neden Suriye’ye hava operasyonu yaptı. Operasyonun ardından Rusya bir İsrail uçağını düşürdü. Demek istedi ki “Eğer Suriye’nin üzerinde uçak uçurmayı düşünüyorsan benden izin alacaksın, ABD’den değil.” İsrail kurulduğu andan bu yana Ruslarla arasını hiç bozmadı ama ilk defa onlara bir konuda mecbur hale geldi. Şimdi İran’dan otobüse binen bir Şii milis İsrail’e kadar gelebiliyor. İran, Irak, Suriye ve Golan’dan İsrail’e bağlanıyor. Kara irtibatı bütünüyle açıldı. Bu İsrail için son derece rahatsız edici bir durum. İsrailliler buna çözüm arayacaklardır. İran’ı Suriye’den veya en azından batı sahasından atmak, aralarına en azından belki bir Rusya koridoru veya bir Suriye koridoru açmak muhakkak isteyeceklerdir.

Bu konuda eskiden olsaydı sadece ABD ile görüşürdü İsrail. Şimdi bu konuyu Rusya ile görüşmek zorunda. Ortadoğu’daki en yakın müttefiki olarak gördüğü İsrail bile bugün Rusya ile konuşmak zorunda kalıyorsa ABD sahada gerçekten bir şeyler kaybetmiş demektir. Onu geri almak yine ABD’nin elinde. Ama bu ABD’nin Afgan iç savaşı gibi uzun müddet başka grupları Rusya’ya karşı desteklediği bir mücadeleden sonra ancak mümkün olabilir.

Ruslar “Türkiye bizi aldatır mı?” korkusuna sahip

Yakın gelecekte böyle bir ihtimal var mı?

Bence var. Zaten Suriye iç savaşı bundan sonra biraz da o tarafa doğru dönecek. Rusya ve ABD evet birbirlerinin ayağına basmak istemiyorlar. Ama saha biraz o durumu da bir nebze şekillendirecek. ABD ile Rusya’nın muhtemel karşılaşmasında tarafların doğal müttefiklerini konuşalım. Yani o durumda iş PYD ile yürümez. Eskiden olduğu gibi Türkiye ve İsrail’in tekrar ABD ile daha yakın müzakere ettiği bir sürece geçiş yapabiliriz. Zaten Ruslar da bundan korkuyor. Ya şimdi biz “Ruslar bizi aldatır mı?” diye korkuyoruz ama Rusların “Türkiye bizi aldatır mı?” korkusu çok daha meşru bir korku. Türkiye’nin doğal müttefiki ABD, Rusya değil.

Türkiye orada nasıl bir politika yürütür?

Şu an için Rusya ile daha yakın ama bu Rusya’ya güvendiği anlamına gelmiyor. Rusya’nın da Türkiye’ye güvendiği anlamına gelmiyor. Türkiye kendisine çok uygun bir şekilde Afrin ve Menbiç konularında Rusya ile devam edecek. Ama ondan sonra ABD ile tekrar müzakerelere başlayacak.

Arap Baharı İsrail’e Yaradı

Suriye savaşından sonra İsrail’in üzerindeki baskı azalmadı mı?

Çok azaldı. Yani bu Arap Baharı kime yaradı derseniz İsrail’e yaradı. Arap Baharı sayesinde İsrail bahsettiği bütün ulusal güvenlik sorunlarını göz ardı edebilecek bir hale geldi. Ama Suriye iç savaşındaki gelişmeler en sonunda İran’ı kendisine kapı komşusu yaptı. Yani sonuna kadar kazanmak veya sonuna kadar kaybetmek diye bir şey yok. İsrail bu savaşı keyifle izledi. Suriye iç savaşını İsrail, Türkiye, tek başına Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan yaratmadı. İran ve Rusya’ya sorumluluk yükleyebilirsiniz ama bu savaşta en büyük sorumluluk ABD’dedir. Suriye’de herkesi birbirlerine çatıştırma ve kenardan seyretme kendilerinin arzusu. İsrailliler de buna uydular. Çünkü çok hoşlarına gitti. Rahatsız olduğu Sünnilerle rahatsız olduğu Şiilerle kavga ediyordu. Bu gerçekleşince çok mutlu oldular. Ama bunun sonunda güneydeki cephe bütünüyle Şiileşti. Güneydeki cephenin üzerinde İran kontrolü artış gösterdi ve İsrail İran’ın kapı komşusu oldu. Nasıl Birinci Dünya Savaşı sonrasında dünyaya sırtını dönüp giden ABD, İkinci Dünya Savaşı’nda daha yüksek bir maliyete katlandıysa, Suriye iç savaşında Rusya’ya yol veren ABD daha büyük maliyetle bu meseleyi çözmek zorunda kalacaksa, aynı şekilde İsrail de bu çatışmadan büyük kar etti. Ancak kaybettiklerini kazanmak zamanını alacak.

 


Etiketler »