15 Temmuz Sonrası Türkiye Ekonomisi

The following two tabs change content below.
Mevlüt Tatlıyer

Mevlüt Tatlıyer

tatliyer@gmail.com

Dünya tarihinin gördüğü en şeytani örgütlerden birisi olan FETÖ’nün darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti. Geriye dönüp baktığımızda Türkiye ekonomisinin darbe girişiminin akabinde ayakta kaldığını ve daha sonraki süreçte performansını giderek üst noktalara taşıdığını görüyoruz. Aslında Türkiye ekonomisi bu darbe girişimiyle birlikte ne kadar dayanıklı olduğunu da net bir şekilde gösterdi.

Darbe girişiminden daha hafif siyasi istikrarsızlıklarda bile bir ülke ekonomisinin perişan olması beklenir. Mesela bu durum şu anda canlı olarak Brezilya’da yaşanıyor. 2014’ten beri kendilerini Brezilyalı olmaktan çok Batılı olarak tanımlayan Brezilyalı elitlerin eliyle yükseltilen siyasi istikrarsızlık Başkan Dilma Rousseff’in bizdeki 17- 25 Aralık sürecine benzer bir süreç neticesinde görevden alınmasıyla “meyve”sini verdi. Ve Brezilya beraberinde ülke ekonomisini de götürerek daha da derin bir siyasi istikrarsızlığa yuvarlandı. Brezilya ekonomisi 2014’ten bu yana oldukça kötü durumda. Ülke ekonomisi yıldan yıla küçülüyor ve Brezilya hala bu derin ekonomik krizden çıkamıyor. İşin kötüsü ne zaman çıkabileceği de bilinmiyor.

Öte taraftan bir ülkenin yaşayabileceği en derin siyasi istikrarsızlıklardan birisini yaşamış olmasına rağmen Türkiye ekonomisi son bir yıllık süreçte beklentilerin oldukça üzerinde bir performans gösterdi. Ayrıca bu süreçte Türkiye (Kasım ve Ocak aylarında) dolar kurunda yaşanan ve ekonomik gerekçelerle izah edilmesi mümkün olmayan iki büyük spekülatif dalgayı atlatmasını da bildi.

Yazının Devamı Kriter’in Temmuz/Ağustos Sayısında…


DİĞER YAZILARI