FETÖ Diasporası ile Mücadele

The following two tabs change content below.

Kadir Üstün Ozan Ceyhun Ramazan Yıldırım

Latest posts by Kadir Üstün Ozan Ceyhun Ramazan Yıldırım (see all)

Türkiye 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ ile hem içerde hem de dışarda yoğun bir şekilde mücadele ediyor. Devlete yuvalanmış FETÖ üyeleri adım adım temizleniyor. Büyük bir mesafe kat edildi. Aynı şekilde Gülen’in yönettiği terör örgütü ile Türkiye dışında da büyük bir mücadele var. Avrupa’dan Amerika’ya, Afrika’dan Arap coğrafyasına uzanan geniş bir alanda Türkiye örgütün ensesinde. Hem maddi hem de manevi bağlamda örgütün çökertilmesi için mücadele ediliyor. Bugüne dek yapılanlara ek olarak bundan sonra farklı neler yapılabilir sorusunu alanında uzman isimlere yönelttik. 15 Temmuz’un birinci yıldönümünde Kadir Üstün ABD’yi, Ozan Ceyhun Avrupa’yı ve Ramazan Yıldırım Arap coğrafyasını değerlendirdi.

Hazırlayan: Ebrar Üzümcü Takış

Kadir Üstün (SETA Washington D.C. Genel Koordinatörü)

FETÖ elebaşı Gülen ve takipçilerinin uzun yıllardır dünyanın her yerinde eğitim, medya ve siyaset başta olmak üzere birçok alanda Türkiye’nin devlet kaynaklarını da kullanarak yoğun faaliyetler içerisinde bulunduğu bilinmektedir. Bu zaman zarfında hem insan kapasitesini hem de maddi kaynaklarını artıran örgütün dünyanın birçok ülkesinde ve bilhassa ABD’de hatırı sayılır bir güce ulaştığı herkesin malumudur. 17-25 Aralık operasyonları ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin devlet imkanlarından mahrum kalma sürecine giren örgütün hem meşruiyeti hem de etkisi azalma trendindedir. Daha önce kendini Türkiye devletinin adeta yurt dışındaki temsilcisi haline getirmeyi başaran örgütlenmenin artık bu kaynaklardan yoksun kalması şimdilerde kendi kaynaklarına yönelme mecburiyetini ortaya çıkarmıştır. Bu sürece rağmen FETÖ önümüzdeki dönemde özellikle Avrupa ve ABD’de Türkiye aleyhine siyasi çaba gösterecek örgütlü ve organik bir diaspora grubu olarak öne çıkacaktır.

Ozan Ceyhun (Daily Sabah Gazetesi Yazarı)

FETÖ özellikle Avrupa’da medya, lobicilik ve siyasal mücadele alanlarında Türkiye’ye karşı yoğun bir faaliyet içinde. “Buna karşı ne yapmalı?” sorusuna cevap vermeden önce “FETÖ şu anda ne yapıyor?” sorusunu cevaplandırmak isterim. FETÖ geçmişte ülkemizin tüm olanak ve zaaflarını kullanarak “ağlar”ını ördü. “Türkiye adına ve Türkiye için” kalkanının arkasına saklanarak bağlantılarını oluşturdu.

Ramazan Yıldırım (Ru’ye Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni)

FETÖ 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yurt dışını mesken tutmuş bir örgüt değil. Son yirmi senedir dünyanın pek çok yerinde okullar aracılığıyla örgütlenmiş bir yapısı var. Dolayısıyla 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’de artık barınamayacağını anladığı andan itibaren çok rahat bir şekilde gideceği, sığınacağı birçok evi mevcut. Burada da tabii Türkiye’ye yönelik birtakım hesabı kitabı olan uluslararası güçler ve maşalar da FETÖ’yü kendi politikaları için kullandı. İslam dünyasında birçok ülkede özellikle de Afrika ülkelerinde eğitim kanalıyla örgütlenmiş bir yapısı vardı. Bunu Türkiye’nin gücünü kullanarak yapmıştı.

Yazının Devamı Kriter’in Temmuz/Ağustos Sayısında…


DİĞER YAZILARI