FETÖ İle Eğitimde Mücadele

The following two tabs change content below.

Atilla Arkan

Latest posts by Atilla Arkan (see all)

FETÖ 15 Temmuz ihanetine giden süreçte büyük ölçüde Türkiye’nin eğitim alanındaki boşluklardan ve ideolojik bakış açılarının ürettiği sınırlandırmalardan faydalanmıştır. Yurt dışından destek alsa da kullandığı yöntem zamanla evrim geçirmiş, uygulayarak öğrenen bir yapı olarak, öğrendiği yeni unsurları modelleyip diğer ülke ve uygulamalara transfer etmiştir.

Ekonomik geri kalmışlık ve tercihlerinin iyi belirlenememesinden dolayı FETÖ eğitimin ülkenin her tarafına yayılamayışı, eğitim kalitesinin reformlarla yükseltilemeyişi, test ve bilgiye dayalı öğrenci seçme sistemi ve fakir, dezavantajlı ve fırsat eşitliğine sahip olmayan ailelerin çocuklarına kaliteli eğitim ve imkanların yeterince sunulamayışını istismar etmiştir.

FETÖ tecrübesi eğitimin adaleti gerçekleştirmenin uzun vadeli fakat çok etkili bir aracı olduğunu, bunun bütüncül ve yerel şartlara uygun sosyal politikalarla desteklenmesi gerektiğini öğretti. Doğrudan sosyal yardımların yanında yerel şartlara uygun gelişmiş sosyal politikalar sürekli üretilmelidir. 15 Temmuz’da eğitim ve sosyal politika alanının aynı zamanda adalet dağıtımı, ulusal ve uluslararası bir güvenlik meselesi olduğu öğrenildi. Çünkü FETÖ tezgahından geçen bu vatanın çocukları bu vatanın silahlarıyla yine bu vatana saldırabildi. Planlayan düşmanın ise tek bir damla kanı akmadı.

Yazının Devamı Kriter’in Temmuz/Ağustos Sayısında…


DİĞER YAZILARI