Kriter > Duyuru |

Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 80. sayısı yayında.

Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı

Seçimler, ülkemizin Türkiye Yüzyılı vizyonuyla yola devam etmesi kararıyla sonuçlandı. İkili turla ilk defa deneyimlediğimiz bu seçim sürecini ve seçim sonrası oluşacak gündemi SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran ile konuştuk. Bu ay seçimlerin bıraktığı izleri ve bundan sonrası için siyasetin çizeceği yolu ele aldığımız bir de dosya hazırladık.

Nebi Miş kısa bir geçmiş yolculuğuyla, Türkiye’nin kader seçiminin analizini yaptı. Muhalefetin kaybetme sebelerini Hamit Emrah Beriş açıklarken, Erdoğan’ın perçinlenen zaferinin nedenlerini Hilal Ceren Kara ortaya koydu. Muhalefetteki uyumsuz kombini ve bu kombinin sebebi Kılıçdaroğlu’nu Bünyamin Bezci değerlendirdi. Milliyetçiliğin toplayıcı etken olduğunu gördüğümüz seçimde Cumhur İttifakı’nın yerli-milli siyasetini Baki Laleoğlu kaleme aldı. Kaybeden taraf CHP’nin onlarca yıldır değiştirmediği nefret dilini İhsan Aktaş, "HDP'siz olmaz efsanesinin sonu'nu" da Cengiz Alğan yazdı. Özellikle ilk tur seçim sonuçlarıyla büyük bir linç ve ithamlara maruz kalan Anadolu Ajansı’nda neler olduğunu yetkili bir isimden, Serdar Karagöz’den öğrendik. Seçime kadar durmadan yayınlanan anketlerin neden yanıldıklarını Fatma Zehra Özdemir, seçim gecesi CHP’yi destekleyen tv’lerdeki safsataları ise Kenan Kıran açığa çıkardı.

Muhalefetin ekonomik vaatlerindeki uçukluğu ve iktidarın attığı adımlarla gerçekleştirdiklerini Abdulkadir Develi ve Mustafa Erdem ortaya koydu. Mert H. Akgün, demokrasi dersi vermeye çalışanlara en iyi cevabı veren Türk seçmeninin demokrasiye nasıl sahip çıktığından bahsederken, Cem Duran Uzun seçim güvenliği ve özgürlüğü tartışmalarına ayna tuttu. Belki de dünyadaki en iyi seçim sistemine sahip olduğumuzdan bahseden Yücel Acer, Avrupalı seçim gözlemcileriyle gerçekleştirilen süreci anlattı.

Kaybeden tarafta kalan İYİ Parti’de yaşananları ve olabilecekleri Zakir Avşar yazdı. 14 Mayıs’ı ve 1950’den 2023’e seçim tarihini Belkıs Kılıçkaya yorumladı. Bugünün dünyasında sosyal medya ile siyaset bağını Cenay Babaoğlu aktardı. Seçim sonrası dengelerin dış politikada da nasıl yeniden şekillendiğini ve önceliklerimizi Murat Yeşiltaş, seçimle dış politikada neyi oyladığımızı Bilgehan Öztürk anlattı. Millet İttifakı’nın seçim mağlubiyeti sonrasındaki PKK’yı Can Acun, savunma politikamızın denklemlerini ise Murat Aslan yazdı. Seçim öncesi Erdoğan için gitmeli-gidecek manşetleri atan Batı medyası üzerine iki değerlendirmemiz var. Hakan Çopur seçime doğru ve seçim sonrasındaki ABD medyasını, Yenal Göksun ise Avrupa medyasını ele aldı.

Bu ayki kitaplığımızda SETA yayınlarından çıkan iki kitabın değerlendirmesini sizlere sunuyoruz. Türkiye’nin Terörizm ile Mücadelesi: Kavram, Süreç ve Yöntem başlıklı kitabı Durdu M. Özdemir, AK Parti ve Türkiye’nin Dönüşümü başlıklı kitabı ise Mehmet Babacan inceledi.

 

Gelecek ay görüşmek üzere...

 

 

Ferhat Pirinççi

Yayın Koordinatörü

 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası