Kriter > Kitaplık |

“Asırlık Gece”de Neler Yaşandı?


Darbe davalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı olarak takip eden Hüseyin Aydın’ın kitabı “Asırlık Gece”, 15 Temmuz darbesinin gün yüzüne çıkan yeni ayrıntılarını da havi bir şekilde yayımlandı. Kaos gecesinin, tarihi bir direnişle nasıl aydınlığa dönüştürüldüğünün anlatıldığı eser, özellikle darbe teşebbüsünün hazırlık ve icra aşamasını, yargısal süreçlerde elde edilen bilgi ve belgeler ışığında ele alıyor.

Asırlık Gece de Neler Yaşandı
15 Temmuz 2016 Gecesi
Boğaziçi Köprüsü'nün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olduğu 15 Temmuz gecesi...

 

15 Temmuz’un beşinci yıl dönümüne girerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı sıfatıyla darbe davalarını yakından takip eden avukat Hüseyin Aydın’ın kaleme aldığı yeni bir kitap okuyucuyla buluştu.

Asırlık Gece başlığını taşıyan kitap; FETÖ’yü askeri darbe girişimine iten sebeplere, arkasındaki askeri ve sivil aktörlere odaklanırken, darbenin nasıl planlandığı, neden ve nasıl erkene alındığı, bastırılması için hangi tedbirlerin uygulandığı, darbenin ilk saatlerinde Fetullah Gülen’in hangi sivil imamla görüştüğü, Genelkurmay Karargahı ve diğer komuta merkezlerinin nasıl işgal edildiği, Ankara’yı bombalama talimatını kimin verdiği, Şehit Ömer Halisdemir’in, Semih Terzi’yi nasıl etkisiz hale getirdiği sorularına, tanıklıklar eşliğinde ayrıntılı cevaplar veriyor.

Asırlık Gece - Belgeler ve Deliller Işığında 15 Temmuz Darbe Girişimi, Hüseyin Aydın, Turkuvaz Kitap

Diğer taraftan kamuoyunun ilk kez öğrendiği bazı detaylar da kitapta yer alıyor. Aydın; örgütün Deniz Kuvvetlerinden sorumlu sivil yöneticisi olduğunu belirttiği Hakan Çiçek’in Fetullah Gülen ile görüşmek için örgüt merkeziyle mesajlaştığını ve 15 Temmuz 2016 günü saat 21.50’de 3 dakika 51 saniyelik bir görüşme gerçekleştirdiği bilgisini paylaşıyor. Yazar bu bilgilerin, Gülen’in darbenin tüm aşamalarını yakından takip edip talimatlar verdiğini kanıtladığını ifade ediyor.

Kitapta darbe girişimi esnasında gerçekleşen diğer olaylar da yine detaylarıyla okuyucuya sunuluyor. Askeri ve sivil hedeflere yönelik saldırılar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi bunlardan birkaçı. Kitabın son bölümü ise darbe girişiminin başarılı olması halinde nasıl bir Türkiye tablosunun oluşacağını tüm vahametiyle ortaya koyuyor.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası