Kriter > Siyaset |

2020’de Siyaseti Ne Bekliyor?


Sadece AK Parti döneminde ilk defa oy kullanmaya başlayan seçmen sayısı 2023’te 24 milyon olacaktır. Dolayısıyla 2020’nin, AK Parti için bu yeni sosyolojiye dönük, nasıl bir siyaset üreteceğinin arayışı ile geçmesi muhtemeldir.

2020 de Siyaseti Ne Bekliyor

Türkiye için en uzun on yılın son senesine giriyoruz. Türkiye açısından, 2010-2020 arasındaki dönemin “en uzun on yıl” olarak tanımlanması için yeterince gerekçe var. Bu on yıllık dönemin ilk dokuz senesi, içerde arka arkaya yaşanan türbülanslarla geçti.

2011’de seçimi yüksek farkla kazanan AK Parti’nin üçüncü iktidar döneminin artık çok daha rahat geçeceği öngörülmekteydi. AK Parti, iktidarının ilk iki döneminde vesayetle, demokrasi dışı farklı çıkar ve iktidar grupları ile yoğun mücadele vermişti. Bu dönemde Türkiye’nin ekonomik büyüme ve kalkınmasına, toplumsal refahının artırılmasına dönük önemli bir ivme yakalanmıştı.

 

Devlete Yönelik Eylemler

2012’den itibaren ise içerden ve dışardan organize bir şekilde saldırılarla ordu, yargı ve emniyet gibi kurumlara operasyon çekilerek devletin kurumsal yapısı çökertilmeye çalışıldı. Kesintisiz bir şekilde devam eden saldırı ve operasyonlar, uzun sayılabilecek bir türbülans dönemini de


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası