Kriter > Duyuru |

Kriter'in Aralık Sayısı Raflarda Yerini Aldı


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 30. sayısı raflardaki yerini aldı.

Kriter'in Aralık Sayısı Raflarda Yerini Aldı

Dünya liderleri G20 zirvesi için Arjantin’de bir araya geldi. İlk kez Latin Amerika’da düzenlenen zirve gündemin çok yoğun olduğu bir dönemde gerçekleştirildi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik sona ermiş değil.

Avrupa ordusu henüz fikir aşamasında olmasına rağmen etkileri şimdiden tartışmaya açıldı.

Diğer taraftan Brexit süreci devam ediyor. AB liderlerinin onayladığı anlaşma Britanya Parlamentosuna getirilecek.

Öte yandan aşırı sağ ve popülizm küresel ölçekte güçlenmeye devam ediyor.

Küresel gündemi dikkate alarak Kriter’in bu sayısında Batı demokrasilerinin ölümcül krizini dosya konusu yaptık.

Ali Aslan, Zeliha Eliaçık, Adam McConnel, Kazım Keskin ve Leonard Faytre dosya yazarları arasında. Avrupa’da artan yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi konusunda Enes Bayraklı’nın sorularını Atilla Yayla cevapladı.

G20 zirvesi ve küresel dönüşümü Yusuf Özkır’ın moderatörlüğünde Kemal İnat, Beril Dedeoğlu ve Nurullah Gür açık oturumda tartıştı.

Kasım ayında gerçekleşen ABD ara seçimlerini Kılıç Buğra Kanat yazdı. Brezilya’daki seçim sonuçlarını ise Şerif E. Ahmet kaleme aldı. Trump’a benzetilen Bolsonaro’nun izleyeceği siyaset yükselen güçleri yakından ilgilendiriyor. Trump’ın Kaşıkçı cinayetine yaklaşımını ise Tarık Dağlı aktardı. ABD’nin Ortadoğu’daki sadık dostlarını İsmail Numan Telci analiz etti. Suudi Arabistan’ın Yemen karnesini Mehmet Rakipoğlu değerlendirdi. İsrail’in İran yaptırımlarına bakışını Mustafa Caner kaleme aldı.

Fırat’ın doğusu yeniden ısınırken Suriye’deki son durumu Murat Yeşiltaş değerlendirdi. Türkiye’nin ülkedeki insani yardımlarını Murat Aslan yazdı.

Necdet Özçelik verilerle PKK ile mücadelede son aşamayı analiz etti. Öte yandan Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesi de hız kesmeden devam ediyor. Serdar Gülener ve Cem Duran Uzun yurt içindeki, Hacı M. Boyraz ve Asım Yapıcı yurt dışındaki mücadeleyi yazdı.

Yerel seçimler yaklaşırken siyasi partiler adaylarını açıklamaya başladı. Yerel seçimlerin önemini ve gündeme gelen konuları Adil Gür, Avni Özgürel ve Cengiz Alğan değerlendirdi.

Ekonomideki dalgalanma yavaşlamış görünüyor. Mevlüt Tatlıyer dolar kuruyla ilgili analizini hatırlatırken Büşra Z. Özdemir İran’a uygulanan yaptırımların enerji ilişkilerine yansımasını yazdı.

Önümüzdeki ay görüşmek üzere.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası