Kriter > Duyuru |

Kriter'in Nisan Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 56. sayısı yayında.

Kriter'in Nisan Sayısı Çıktı

Kuruluşundan kısa bir süre sonra iktidara gelen AK Parti 2002’den beri girdiği bütün seçimlerden birinci çıkmaya devam ediyor. Pek az siyasi partiye nasip olan bu başarıda partinin genel başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın payı büyük. Bütün seçim anketlerinde açık ara farkla hala birinci çıkan AK Parti 7. Olağan Kongresi’ni tamamladı ve yeni parti yönetimini belirledi. Kriter olarak biz de Türk siyasi tarihinde bir fenomene dönüşmüş AK Parti’yi bu sayımızda ele aldık.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’la partinin Kongre sürecinde yaşadığı değişimi ve 2023 hedeflerini konuştuk. Kurtulmuş, önümüzdeki döneme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Nebi Miş, Hazal Duran ve İhsan Aktaş ise farklı yönlerden AK Parti kongresini yazdılar. Bunların yanında sadece parti teşkilatlarında değil tüm İstanbul’da heyecan uyandıran AK Parti’nin yeni İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’yle hem İstanbul hem de yerel yönetimlerin geleceği üzerine söyleştik.

Cumhur İttifakı’nın diğer üyesi MHP’nin bu ay gerçekleştirilen kongresini Baki Laleoğlu kaleme aldı. Dili gittikçe sertleşen Akşener ve İYİ Parti’deki son durumu Bünyamin Bezci, HDP’yle ilgili kapatma davası sürecini ise Cengiz Alğan yorumladı.

Dış dünyanın gündemi de oldukça yoğun. Bir yandan ABD’nin Çin ve Rusya’ya karşı nasıl bir politika izleyeceğinin netleşmemesi diğer yandan salgın şartlarının devam etmesi belirsizlikleri artırıyor. AB-Türkiye ilişkilerindeki bahar havasını Talha Köse, Avrupa’daki aşı savaşlarını Hacı Mehmet Boyraz ve Selim Yeşiltaş, komplo teorileriyle birlikte adı sıkça yan yana getirilen salgını Hakkı Öcal detaylandırdı.

ABD-Çin rekabetini Yusuf Emre Koç, Washington’ın Yunanistan’a tahkimatını Nurşin Ateşoğlu Güney, PYD’ye desteğini ise Gökhan Gökçe analiz etti.

Libya’da yeni kurulan hükümeti Abdullah Kalabalık takip etti. İsrail seçimlerini ve bu seçimin Türkiye ile ilişkisini ise Batu Coşkun anlattı.

Yeni İstanbul Havalimanı’nın hava trafiği açısından önemini Cihat Doğan değerlendirdi. Türkiye’nin Afrika’daki gücünü ise Gökhan Kavak yazdı.

Yeni ekonomi paketini Nurullah Gür, Akkuyu Nükleer Santrali’nin enerji sektörü için önemini Yunus Furuncu kaleme aldı. Savunma sanayiinin yüz akı Akıncı TİHA’ları Furkan Halit analiz etti.

Bu ay içerisinde vefat eden kıymetli tarihçi Mehmet Genç’i Asım Öz hatırlattı. Kasım İleri, Kobani’nin Kızları adı altında yapılan kara propagandayı ele aldı. Fransız medyasındaki Türkiye imgesini ise Ömer Aydın inceledi.

Önümüz Ramazan. Milletimizin ve bütün Müslümanların Ramazan ayı mübarek olsun.

Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası