Kriter > Duyuru |

Kriter'in Mayıs Sayısı Raflarda Yerini Aldı


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 35. sayısı raflarda yerini aldı.

Kriter'in Mayıs Sayısı Raflarda Yerini Aldı

Türkiye yakın geçmişte çok önemli badireler atlattı. Darbe girişiminden terör saldırılarına, şiddet içeren sokak eylemlerinden ekonomik manipülasyonlara kadar içeride ve dışarıda ülkemiz birçok saldırıya maruz kaldı. Bütün bunlara rağmen Türkiye güçlü liderlik ve kararlı milli iradeyle istikrarını korudu.

Seçimlerin sona erdiği ve herkesin önümüzdeki döneme dikkat kesildiği bugünlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye ittifakı” çağrısı bütün kesimlerde yeni bir heyecan uyandırdı. Küresel ve bölgesel birçok krizin yaşandığı bu dönemde uzun bir süre Türkiye ittifakını konuşmaya ve tartışmaya devam edeceğiz.

Kriter’in bu sayısında yerel seçim sonuçlarını ve İstanbul seçimlerini tartışmaya devam ediyoruz. Nebi Miş mevcut ittifaklar üzerinden Cumhurbaşkanlığı sisteminin daha sağlıklı işlemesi için birtakım önerilerde bulundu. İhsan Aktaş AK Parti için bir yol haritası hazırladı. İdris Kardaş AK Parti’nin Trakya’da yükselen oy oranlarını ele aldı. Asım Öz CHP’nin içinde bulunduğu ittifakın çelişkilerini kaydederken Bünyamin Bezci de partinin yerel seçimlerin ardından gerçekleştirdiği ilk icraatlarını yazdı. Kenan Kıran İstanbul seçimlerinde herkesin aklında soru işaretleri oluşturan skandalları sıraladı. Cem Duran Uzun itiraz sürecini değerlendirdi. Seçimlerin Batı basınına ve onun Türkiye temsilcilerine yansımasını Kevser Hülya Akdemir inceledi. Cenay Babaoğlu ise artık herkesin daha yakından takip ettiği belediye meclislerini kaleme aldı.

Türk-Amerikan ilişkileri gündemdeki yerini koruyor. Hem Amerikan siyasetini hem de Türkiye-ABD ilişkilerini SETA D.C.’den Kılıç Buğra Kanat’la konuştuk. Yusuf Alabarda Ankara-Washington ilişkilerindeki gerilim alanlarını analiz etti. Batı’nın Türkiye’ye karşı ikiyüzlülüğünü ise Bora Bayraktar yazdı. Meryem İlayda Atlas ise Batı’nın sembol şehri Paris’teki Sarı Yelekliler eylemlerini takip eden basın mensuplarının karşı karşıya geldiği polis şiddetini yorumladı.

Bölgemizde sıcak gelişmeler var. Bunlardan belki de en önemlisi Doğu Akdeniz’deki hareketlilik. Bu konuyla ilgili hazırladığımız dosyada Doğu Akdeniz’i farklı yönleriyle ele aldık. Konunun enerji boyutunu Erdal Tanas Karagöl, siyasi ve güvenlikle ilgili kısmını Nurşin Ateşoğlu Güney, hukuki tarafını İslam Safa Kaya ve Türkiye’nin arama faaliyetlerini de Neslihan Saydam yazdı.

Maalesef gerilim Doğu Akdeniz’le sınırlı değil. Suriye’deki son durumu Ömer Özkizilcik değerlendirdi. İran Devrim Muhafızları’nın ABD tarafından terör örgütleri listesine alınmasını Mustafa Caner yazdı. Libya’daki son gelişmeleri Emrah Kekilli, Cezayir’de olanları İbrahim B. Abdoulaye ve Sudan’daki durumu da Serhat Orakçı kaleme aldı.

Ekonomi gündemdeki yerini koruyor. Son açıklanan verileri Kerem Alkin ve Mevlüt Tatlıyer değerlendirdi. Yayıncılık sektöründeki sıcak gelişmeleri de Mehmet Akif Memmi yorumladı.

Bu vesileyle mübarek Ramazan ayınızı tebrik ediyorum. Önümüzdeki sayı görüşmek üzere.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası