Kriter > Dosya > Dosya / Seçimler |

CHP Yanlısı Medyanın Seçim Gecesi Safsataları


CHP’nin yayın organları Halk TV ve FOX TV’nin seçim gecesi yayınını sosyal paylaşım sitesi YouTube’da bulduk. Halk TV’nin 10 saat 8 dakikalık, FOX TV’nin ise 8 saat 39 dakika süren seçim yayını izledik. Halk TV ve FOX TV’nin seçim gecesi çok sayıda safsata ileri sürdüğünü ve gerçek dışı iddia ortaya attığını tespit ettik.

CHP Yanlısı Medyanın Seçim Gecesi Safsataları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 14 Mayıs gecesi erken bir zafer konuşması yapıyor. (Evrim Aydın/AA, 14 Mayıs 2023)

Halk TV, seçim sonuçlarında Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nı önde gösterdiği gerekçesiyle AA ve CHP’nin ajansı ANKA’nın verilerini ekrandan göstermedi.

 

Safsatada Sınır Yok: FOX TV’den Seçim Gecesi Söylenenler

1- “Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’yla arasındaki oy farkının yüzde 10 olarak korunmasına yönelik Anadolu Ajansı’na talimat verdi”

2- “AK Partililer sokak gösterilerine başladı”

3- “Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak’tan Mersin Adliyesi’ne baskın”

4- Selçuk Tepeli: “Kemal Kılıçdaroğlu 27.7 milyon oy aldı”

5- Doğan Şentürk: “Kemal Kılıçdaroğlu şu anda YSK verilerine göre önde gidiyor”

6- “Polis, İstanbul’daki okullarda bazı çuvalları bekletiyor”

 

Halk TV AK Parti’yi Önde Gösterdiği Gerekçesiyle ANKA’nın Verilerini Bile Kaldırdı

CHP’nin yayın organı Halk TV ise seçim yasaklarının sona ermesinin ardından ilginç bir yayına imza attı. Halk TV, Anadolu Ajansı ile CHP’nin ajansı ANKA’nın verilerini, seçim sonuçlarında Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nı önde gösterdiği gerekçesiyle ekrandan kaldırdı.

Halk TV yayınına katılan gazeteciler Murat Ağırel, Şirin Payzın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Timur Soykan, telefonlarındaki WhatsApp uygulamasına gönderilen mesajlardaki rakamların oluşturduğu yüzdeyi ekrana yansıttılar.

 Sözcü Gazetesi, 16 Mayıs

CHP Medyasından Vatandaşa Hakaret

CHP medyası, seçim sonuçlarının ardından da yayınlanan gazetelerinde vatandaşı suçlu buldu. Sözcü gazetesi Cumhur İttifakı’na oy veren seçmene hakaret ederken, Cumhuriyet gazetesinin manşetinde ise “Erdoğan kaybetti” başlığı yer alıyordu.

 

İmamoğlu ve Yavaş, Seçim Gecesinde Ekrandaydılar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP Genel Merkezi'nde gerçekleştirdiği basın açıklamalarıyla kamuoyuna yanlış veriler sundu.

 

Fark 2 Milyon 538 Bin 701 Ancak Seçim 2. Tura Kaldı

Cumhurbaşkanı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan, toplam oyların 27 milyon 133 bin 849'unu yani geçerli oyların yüzde 49,52'sini aldı. Kemal Kılıçdaroğlu ise 24 milyon 595 bin 178 oy aldı. Kılıçdaroğlu'nun aldığı geçerli oy oranı ise yüzde 44,88 oldu. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’ndan 2 milyon 538 bin 701 fazla oy aldı.

Adayların hiçbiri geçerli oyların salt çoğunluğunu alamadı. En çok oyu alan adaylardan Erdoğan ile Kılıçdaroğlu için cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda 28 Mayıs’ta sandığa gidilecek.

 

Cumhur İttifakı Meclis’te Çoğunluğu Sağladı

Genel seçimde ise Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti, MHP, Yeniden Refah Partisi ve BBP toplam oyların yüzde 49.97’sini aldı ve 323 milletvekili çıkardı. AK Parti, yüzde 35.61 oy aldı (19 milyon 387 bin 412).

Millet İttifakı’nı oluşturan CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti toplam oyların yüzde 35.02’sini aldı ve 212 milletvekili çıkardı. CHP, yüzde 25.33 oy aldı (13 milyon 791 bin 299).

Cumhuriyet Gazetesi, 15 Mayıs

Seçim Gecesi CHP Medyası ve Millet İttifakı’nın İddiaları!

Recep Tayyip Erdoğan’ın, genel seçimlerde Meclis’te çoğunluğu sağladığı ve Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 2 milyon 538 bin 701 fazla oy aldığı 14 Mayıs gecesi CHP medyası ve Millet İttifakı’nın temsilcilerinin açıklamalarını analiz ettik.

CHP’nin yayın organları Halk TV ve FOX TV’nin seçim gecesi yayınını, sosyal paylaşım sitesi YouTube’da bulduk. Halk TV’nin 10 saat 8 dakikalık, FOX TV’nin ise 8 saat 39 dakika süren seçim yayını izledik. Halk TV ve FOX TV’nin seçim gecesi çok sayıda gerçek dışı iddialar öne sürdüğünü tespit ettik. Aynı zamanda Halk TV, Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı partilerini önde gösterdiği gerekçesiyle Anadolu Ajansı ve ANKA’nın verilerini ekrandan kaldırdı.

 

FOX TV, AA ve ANKA Verilerini Verdi Ancak AA Hedef Alındı

FOX TV’de ise AA ve ANKA verileri ekrana verildi ancak FOX Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk AA’yı hedef aldı ve “Anadolu Ajansı tarihin en büyük manipülasyonunu yapıyor” iddiasında bulundu.

 

AA ve ANKA Muhabirleri Verileri Nasıl Gönderiyor?

Halk TV ve FOX TV’nin hedef aldığı AA ve ANKA seçim sonuçlarını nasıl abonelerine sunuyor? Sandık kurulu tarafından oylar sayılıyor, tutanak imzalanıyor ve kapıya asılıyor. Anadolu Ajansı ve ANKA muhabirleri tutanağın fotoğrafını çekiyor ve ajansların merkezine iletiyor. Hangi tutanak daha önce biterse AA ve ANKA’nın sistemine o tutanak giriyor. Seçim yasakları bittiğinde de ajanslara gelen veriler, televizyon ve gazetelerin sistemine düşüyor.

 

FOX TV’nin Seçim Gecesi İddiaları

FOX TV; seçim yasağının kalktığı anda devletin ajansı Anadolu Ajansı (AA) ve CHP’nin ajansı ANKA’dan gelen seçim sonuçlarını ekranına yansıttı.

FOX TV’ye katılan Murat Yetkin; AA ve ANKA’dan gelen verilerde, Recep Tayyip Erdoğan’ın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önünde olduğunu gösterilmesi ile ilgili iki büyük gerçek dışı iddiada bulundu.

Murat Yetkin; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anadolu Ajansı’na baskı yaptığını ve kendisi açıklama yapana kadar Kemal Kılıçdaroğlu’yla arasındaki oy farkının yüzde 10’da korunması gerektiğini söylediğini iddia etti.

Murat Yetkin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Anadolu Ajansı’nı şöyle hedef aldı: “Ciddi bir manipülasyon operasyonu var. Çok ciddi yönlendirme operasyonu var. Bunun Anadolu Ajansı üzerinden yapıldığı belli. Şöyle bir kulis bilgisi var. Onu ben size vereyim. (…) Bendeki bilgilere göre manipülasyon operasyonunun talimatları da verildi. İletişim Başkanlığı üzerinden; TRT ve Anadolu Ajansı oraya bağlı. Yüzde 10 farkı. ‘(Recep Tayyip Erdoğan) Ben açıklama yapana kadar yüzde 10 fark korunsun Anadolu Ajansı açıklamalarında’ diye. Böyle bir bilgi var. (…) ‘Ben kazandım’ şeklinde öne çıkıp adeta ondan sonrasını yok saydırma gibi şey var. (…) Şimdi çıkıp birazdan ‘Seçimi kazandım arkadaş. Şaralop’ böyle bir şey. Şu anda belki de Türkiye’de görülmüş en büyük medya operasyonuyla karşı karşıya 85 milyon.”

“(…) Büyük bir operasyonun tam ortasındayız. Büyük bir sadece medya operasyonu değil büyük bir seçim çalma operasyonunun girişiminin tam ortasındayız. Büyük bir operasyon”

“(…) Üçüncü defa söylüyorum ama şimdiye dek böyle bir seçim operasyonu görülmemiştir ya. Görülmemiştir gerçekten. Olacak iş değil.”

 Seçim Gecesi HALK TV

Doğan Şentürk’ün “AA Tarihin En Büyük Manipülasyonunu Yapıyor” İddiası

Murat Yetkin’in kulis bilgisi olduğunu savunduğu iddia, FOX TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk tarafından da savunuldu.

Doğan Şentürk, Anadolu Ajansı’nın manipülasyon yaptığını savundu ve “AA manipülasyon yapıyor. Gerçekten Murat Yetkin’e katılıyorum. Anadolu Ajansı tarihin en büyük manipülasyonunu yapıyor. Sabaha kadar da bunun takipçisi olacağız” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 15 Mayıs saat 02.02’de yaptığı balkon konuşması, Murat Yetkin ve Doğan Şentürk’ün iddialarının gerçek dışı olduğunu gözler önüne serdi.

Erdoğan balkon konuşmasında “Seçimlerde en yakın rakibimize şimdiden 2 milyon 600 bin civarında fark attık” ifadeleri kullandı. Erdoğan’ın konuşma yaptığı sırada Kemal Kılıçdaroğlu’yla arasında oy farkının yüzde 4 olması dikkat çekti.

 

“AK Partiler Sokak Gösterilerine Başladı” İddiası

Murat Yetkin, FOX TV’de AK Partililerin sokak gösterilerine başladığını savundu ve “Bir uyarı daha geliyor. Değişik yerlerden geliyor. AK Partililer sokak gösterilerine başlamış bazı yerlerde... Örnek Amasya var. Örnek Arnavutköy var İstanbul’da. Bunun şöyle bir sonucu olabilir. Böyle henüz bilgi gelmedi ama olabilir. Bunun için önlem alınması mutlaka gerekiyor. YSK, ilçe seçim kurullarının önünde kuyruklar ve kalabalıklar var. Özel koruma önlemleri alınması gerekiyor. İnsanlar ‘İtirazları daha yeni yapacağız’ denildiği noktada. Sükûnet ve suhuletin kolluk kuvvetleri tarafından. Sorumluluk İçişleri Bakanlığı’ndadır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dadır. Eğer YSK önlerinde hala seçim sonuçları teslim etmek için bekleyen insanlara herhangi bir baskı ya da daha ötesi gelirse bu çok kötü olur” iddiasında bulundu.

Murat Yetkin’in iddiasının gerçek dışı olduğu, Amasya ve Arnavutköy’de sokak gösterilerinin yaşanmadığı da ortaya çıktı.

Seçim Gecesi HALK TV 2

“Mersin Adliyesi’ne Baskın”

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek de Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak’ın Mersin Adliyesi’ni bastığını savundu.

Zeyrek; “Mesela Mersin’de Akdeniz ilçesi belediye başkanı kalabalık bir grupla Mersin Adliyesi’ne baskın yapmış. (…) Yani orada da tuhaflık var. Oylar orada ya. Akdeniz Belediye Başkanı. Çevik Kuvvet müdahale edip onları çıkarıyor oradan falan. Germe çabası da var yani. Öyle kritik seçimlerde bu tür şeyler kaçınılmaz oluyor. Bence tekrar suhulet tavsiye etmekte fayda var” iddiasında bulundu.

Deniz Zeyrek’in söz konusu iddiası da gerçeği yansıtmıyordu.

 

Selçuk Tepeli’nin “Kemal Kılıçdaroğlu 27.7 Milyon Oy Aldı” İddiası

Gazeteci Nevşin Mengü, Anadolu Ajansı ve ANKA verilerinin birbirine yakın olduğunu, 4 milyon sayılmayan oyun hepsini Kemal Kılıçdaroğlu’nun alsa bile Cumhurbaşkanı olamayacağına yönelik bir yorumda bulundu.

FOX Ana Haber sunucusu Selçuk Tepeli, Nevşin Mengü’ye itiraz ederek, Kılıçdaroğlu’nun 27.7 milyon oy aldığını, Recep Tayyip Erdoğan’dan 2 milyon 200 bin oy önde olduğunu öne sürdü. Tepeli’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun 27.7 milyon oy aldığına yönelik iddiası da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a dayandırıldı.

Nevşin Mengü, Selçuk Tepeli ve Bekir Ağırdır arasında geçen diyaloglar şöyle:

Nevşin Mengü: “Bakın ANKA’yla Anadolu Ajansı’nın verileri de birbirine yakın ama şimdi yani. ANKA ne diyor? 64 milyon 270 bin seçmen var. Sayılan 60 milyon. 4 kusur milyon değiştirir mi? Sayın Erdoğan ANKA sonuçlarına göre yüzde 49, sayın Kılıçdaroğlu yüzde 45. Burada Kemal Bey arada 4 milyon oyun hepsini alırsa anca yüzde 50’nin üzerine çıkar herhalde anladığım kadarıyla” (…)

Bekir Ağırdır: “(…) 3 milyon oyun bir diğerinin lehine olması anca sonucu değiştirir. Çünkü fark da aşağıyı yukarı 2 milyon. (…) Anadolu Ajansı ve ANKA sayıları değiştiremeyeceğine göre sonuçları değiştirme ihtimali yok. Geri kalan oylara baktığımız zaman kabaca 25.7 milyon oy Tayyip beyde, 23.2 milyon oy Kemal beyde görünüyor. Hala sayılmasını beklediğimiz maksimum 3.5 milyon oy var. 3.5 milyon oyun hepsi birden Kemal beyde olursa ancak öne geçebilecek.”

Nevşin Mengü: “Ancak o da zor. Sinan Oğan’a da verilecek.”

Selçuk Tepeli: “ANKA ve Anadolu Ajansı’na mı göre?”

Bekir Ağırdar: “İkisinde kabaca öyle...”

Nevşin Mengü: “Farklı gitmiyor ki Yüksek Seçim Kurulu’na. Aynısı gidiyor”

Selçuk Tepeli: “ANKA ve Anadolu Ajansı’ndaki bilgilerin nereden geldiğini dair siz burada tartıştınız ve karara varamadınız.”

Nevşin Mengü: “Hayır efendim olur mu? Bilinmedik bir şey değil. Olur mu canım? Çok bilinen bir şey. Aynı tutanaklar. Ben CHP’nin müşahidiyim. Deniz Zeyrek AK parti müşahidi. O da aynı sonucu alıyor, ben de alıyorum. Biz partimize yolluyoruz. Bu YSK’ya gidiyor.”

Selçuk Tepeli: “O zaman durumu herkesin mutabık kaldığı Mansur Yavaş’la YSK Başkanı’nın açıkladığı verilerin 27.7 milyonluk Kemal Kılıçdaroğlu, 25.5 milyonluk Erdoğan denklemini bu bahsettiğin şey açıklamıyor.”

Nevşin Mengü: “Anlamadım hayır. Mansur Yavaş ‘27 milyon Kemal Bey mi aldı?’ diyor”

Selçuk Tepeli: “Peki birazdan devam ederiz. Şimdi Ankara’ya gidelim, Kemal Aktaş’tan bakalım. Bu arada Nevşin düşünür biraz.”

Nevşin Mengü: “Yok düşünülecek bir şey yok. Alla alla”

 Seçim Gecesi HALK TV 3

Doğan Şentürk: “Kemal Kılıçdaroğlu Şu Anda YSK Verilerine Göre Önde Gidiyor”

FOX TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk yayın sırasında militan gazetecilik de yaptı, CHP Genel Merkezi ve üst düzey partililerden daha fazla Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olacağını savundu.

Doğan Şentürk, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun önde olduğunu iddia ederken, şunları söyledi: “Kemal Kılıçdaroğlu şu anda YSK verilerine göre önde gidiyor arkadaşlar. Biz takıldık Anadolu Ajansı’nın 49.56’sına ve 44.72’sine. Şimdi YSK verileri doğruysa bizim aslında dakikalarca burada dakikalarca verdiğimiz İstanbul 1. Bölge, 2. Bölge, 3. Bölge bunlar hepsi aslında değişebilecek şeyler. (…) Biz burada karanlığa kurşun atıyoruz gibi durum var. Türkiye bundan yılmamalı…”

 

“Polis, İstanbul’daki Okullarda Bazı Çuvalları Bekletiyor” İddiası

Selçuk Tepeli, polisin oy çuvallarını beklettiğini de iddia etti. Tepeli, “Bu arada başka başka iddialar da ulaşıyor ve geliyor. Mesela bazı okullarda İstanbul’daki okullarda polisin bazı çuvalları beklettiğine dair bir iddia da var” diye ekledi.

Selçuk Tepeli’ye Doğan Şentürk destek verdi ve “Bu sistematik itiraz değil, kilitleme. Biraz önce Selçuk (Tepeli) çok önemli iddia söyledi hukukçulardan gelen. Bazı yerlerde özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve CHP’nin önde olduğu yerlerde kolluk kuvvetlerinin sandıkları parça parça giden sandıkları bloke halinde tuttuğunu söylemişlerdi. Burada bir yavaşlatma, bir kilitleme ve bir bıktırma ve bir sistematik olarak... Bu futbol diliyle çalışılmış bir pozisyon” iddiasında bulundu.

Selçuk Tepeli ve Doğan Şentürk, İstanbul’un hangi ilçesinde ve sandıkta polisin oy çuvallarını beklettiğini ise açıklayamadılar!

 

Sandık Müşahitlerinin Seçim Sonuçlarını İtiraz Suç mu?

Doğan Şentürk, sandık müşahitlerinin seçim sonuçlarını itirazının bile “hukuksuzluk” olarak yorumladı.

Şentürk, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı yapacak bütün seçim merkezlerinde sistematik bir şekilde kilitleme, bıktırma ve yıldırma politikasına girişmişler ve çalışılmış pozisyon. Önceden hazırlanan bu dilekçeler, matbu dilekçeler ve tutanaklar bunu gösteriyor ama bu oyunu bozarız” diye konuştu.

Seçim Gecesi HALK TV 4

Doğan Şentürk’ten Militan Gazetecilik!

Doğan Şentürk; Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 milyon oy alamayacağını iddia etti ve “Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu yarışı önde bitireceğinin ben tecrübemle görüyorum” dedi.

Doğan Şentürk’ün, Kemal Kılıçdaroğlu’nu savunduğu o açıklamalar ise şu şekilde:

“Ben bir şey sorabilir miyim? Erdoğan’ın şu ana kadar aldığı oy ne kadar? Sayı olarak söylüyorum. 11.5 milyon. Sevgili Selçuk Tepeli bir şey söyleyeyim. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan 21 milyon 143 oy almış. Yüzde 35.4. 2017 referandumunda 25 milyon 157 bin 463 oy almış. Yüzde 43.2 Gelelim 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 26 milyon 330 bin 823 oy almış. Yüzde 44.4 Şimdi sandıklar bu kadar açılmışken Recep Tayyip Erdoğan’ın oyu ne kadar şu anda? 11.5 milyon. Bundan sonraki oy oranında Recep Tayyip Erdoğan’ın matematiksel olarak 26 milyon oyu, baraj 27 milyon oy alması lazım. Potansiyeli 21-22 milyondu. 27 milyona çıkaracak mı, çıkarmayacak mı? 27 milyona ulaşabilir mi rakam? Anadolu Ajansı’nın manipülasyon yaptığı buradan belli. Manipülasyon yapıyor. Gerçekten Murat Yetkin’e katılıyorum. Anadolu Ajansı tarihin en büyük manipülasyonunu yapıyor. Sabaha kadar da bunun takipçisi olacağız.”

“(Anadolu Ajansı’nı hedef alıyor) Bu kadar yavaşlatma üzerine bir strateji, itiraz etme ve kilitleme. Tekrar altını çiziyorum. Yavaşlatma değil artık bu. Kilitleme üzerine bir strateji kurmuşlar.”

“Benim gördüğüm şu. (…) Bu tablo yavaşlatma ve kilitleme stratejisiyle öngörerek bunu da cebimize koyarak şu anda Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu yarışı önde bitireceğinin ben tecrübemle görüyorum ama yüzde 50’yı aşıp aşmayacağını bilmiyorum ama ben şu anda şunu diyebilir miyiz? Kemal Kılıçdaroğlu bu yarışı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde bitirecek ama yüzde 50’yı aşıp aşmayacağını bilmiyoruz. (…) Ve ortada böyle bir tablo varken. CHP’nin önde olduğu yerleri yavaşlatma, kilitleme ve sistematik itiraz.”

“Valla moralini bozmasınlar. Biz buradayız, onlar da orada olsunlar. Bir bıktırma stratejisi ise eğer; Bıkma Türkiye. Yorulma Türkiye. Sandıklara sahip çık Türkiye”

“CHP Parti Meclisi üyesi Aylin Nazlıaka açıklama yaptı: ‘Sevgili yurttaşlarımız. Islak imzalı tutanakları tek tek işliyoruz. Bizim verilerimize göre genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 51.5 puanla öndedir. Lütfen sandıklara sahip çıkalım. Sakin olalım’ Bu CHP’den gelen açıklama…”

“İkinci tur diyemeyiz. Öyle bir şey diyemeyiz. Şunu diyebiliriz. (…) Sevgili İlker şunu diyebiliriz. 1- Bu gidişe göre Kemal Kılıçdaroğlu bu yarışı önde bitirecek. Soru şu: ‘Yüzde 50’yı geçecek mi? Geçmeyecek mi?’ 2- Sistematik, çalışılmış pozisyon, bir bıktırma, yıldırma, yavaşlatma ve kilitleme stratejisiyle karşı karşıya. Uyuma Türkiye. Sandıklarına sahip çık Türkiye. Biz sabaha kadar buradayız. Biraz önce ‘Hiçbir şey olmasa bile bir şeyler olmuş’ diyen zatı muhteremin dediği gibi Salıysa Salıya kadar buradayız. Nefesimiz YSK’nın ve Anadolu Ajansı’nın ensesinde. Dolayısıyla Türkiye demokrasisine sahip çıksın.”

“Anın resmini çekelim. Anın resminde benim gördüğüm Sayın Cumhurbaşkanı ilk turun havlusunu attı ama Kemal Kılıçdaroğlu henüz ilk turun havlusunu atmadı.

Şentürk: “Biz Kazanıyoruz”

Doğan Şentürk: “(Erdoğan) Havlu attı”

Murat Yetkin: “(Erdoğan) Havlu attı”

(…)

Doğan Şentürk: “O taraf (Erdoğan) havlu attı, bu taraf da (Kılıçdaroğlu) ‘Kazanıyoruz’ diyor. Havlu atmadı aksine ‘Biz kazanıyoruz’ Bu dinamizm, enerji ve sinerji yüzde 50’yi de geçebilir. Geçmeye de bilir. (…) Şunu görüyoruz. Bir taraf havlu attı, bir taraf koşuyor.”

 Seçim Gecesi HALK TV 5

Şentürk: “Kemal Kılıçdaroğlu’nun Birinci Turu Önde Bitireceğini Düşünüyorum”

Doğan Şentürk “Şu anda ben Kemal Kılıçdaroğlu’nun birinci turu önde bitireceğini düşünüyorum YSK verilerini baz alarak. Çünkü Anadolu Ajansı ve ANKA verileri ile YSK verileri arasında uyuşmazlık var. İkinci tura kalacak mı? Kalmayacak mı? Temel soru şu anda bu. Ama Kemal Kılıçdaroğlu az da olsa şu anki verilere göre Erdoğan’ın üstünde çıkabilir diyorum. Tekrar söylüyorum ikinci tura kalsa bile.”

Bekir Ağırdır: “O biraz matematiksel olarak giderek zorlaşıyor.”

Doğan Şentürk: “Öyle mi?”

 

Şentürk: “Gazeteciler Olarak Bir Konuda Yanıldığımızı Düşünüyorum”

FOX TV seçim özel yayının sonunda sunucular yorumlarında yanıldıklarını söylediler.

Selçuk Tepeli; “Emekliler Kurban Bayramı’nda 15 bin lira istemiyor demek ki... Bilemiyorum. Netice itibariyle patron sizsiniz. Patron ülkenin seçmenidir. Gayet basit” dedi.

Doğan Şentürk ise “Gazeteciler olarak bir konuda yanıldığımızı düşünüyorum. Bu seçim sonuçları özellikle parlamento seçim sonuçları” ifadelerini kullandı.

 

Halk TV AK Parti’yi Önde Gösterdiği Gerekçesiyle ANKA’nın Bile Verilerini Kaldırdı

CHP’nin yayın organı Halk TV ise seçim yasaklarının sona ermesinin ardından ilginç bir yayına imza attı. Anadolu Ajansı ve CHP’nin ajansı ANKA’nın seçim sonuçlarında Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nı önde gösterdiği gerekçesiyle verileri ekrandan kaldırdı.

Halk TV yayınına katılan gazeteciler Murat Ağırel, Şirin Payzın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Timur Soykan, Emin Çapa ve İsmail Küçükkaya’nın telefonlarındaki WhatsApp uygulamasına gönderilen mesajlardaki rakamlardan oluşturulan yüzdeyi ekranına yansıttı.

Halk TV seçim yasaklarının kalkmasının ardından ANKA’nın verilerini ekrana yansıttı. İsmail Küçükkaya sandıkların yüzde 1’inin açıldığını ANKA’nın verilerine göre Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 49.84, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 45.72, Sinan Oğan’ın yüzde 3.85, Muharrem İnce’nin yüzde 0.59 oy aldığını açıkladı.

 

Emin Çapa ve İsmail Küçükkaya’dan, “Erdoğan Hiçbir Yerde Oyunu Artırmamış” İddiası!

Emin Çapa; “2018’e göre Recep Tayyip Erdoğan şu an itibariyle hiçbir yerde oyunu artırmamış” iddiasında bulundu.

İsmail Küçükkaya da Emin Çapa’nın söz konusu iddiasını savundu: “Sandıkların yüzde 10’u açılmış iken Erdoğan’ın oylarını artırıp artırmadığına baktığımız zaman herhangi bir ilde Erdoğan’ın oylarını artırmadığını görüyoruz.”

Emin Çapa ve İsmail Küçükkaya bu açıklamaları yaparken; AK Parti’nin 2018’e göre Iğdır, Şırnak, Batman, Hatay ve Muğla’da oylarını arttırdığına dair grafik geldi.

Emin Çapa; “Eee bu değil bu partilerin performansı grafiği genel grafik. Bunlar ilginç şeyler” ifadelerini kullandı.

ANKA ve Anadolu Ajansı’ndan Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın önde olduğuna yönelik verilerin gelmesi, Halk TV yönetimini rahatsız etti. Emin Çapa ve İsmail Küçükkaya; programa katılan gazetecilerden seçim sonuçlarına ilişkin veri almaya başladı. Barış Pehlivan, Şirin Payzın ve Murat Ağırel ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun önde olduğunu savundu.

İşte o açıklamalar:

Barış Pehlivan: “CHP Genel Merkezi kaynakları diyor ki, 47.35 Kemal Kılıçdaroğlu, 46.81 Recep Tayyip Erdoğan.”

Şirin Payzın: “Kemal Kılıçdaroğlu önde gözüküyor”

Murat Ağırel: “Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı oy 3 milyon 344 bin 892. Yani yüzde 46.66’ya tekabül ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy 3 milyon 404 bin 416 yani yüzde 47.49’la önde. Açılan sandık 28 bin 822.”

 

Küçükkaya: “Anadolu Ajansı’nı Kaldırın Arkadaşlar”

İsmail Küçükkaya, Halk TV ekranına yansıyan verilerle gazetecilerin yaptığı açıklamaların çelişmesi üzerine; “Anadolu Ajansı’nı kaldırın arkadaşlar” dedi.

İsmail Küçükkaya, ANKA ajansın verilerinin Anadolu Ajansı’na yakın verilerin gelmesi üzerine yeniden açıklama yaptı ve “Arkadaşlar yan tarafta Anadolu Ajansı duruyor. O değil mi? ANKA mı? ANKA geriden geliyor” ifadelerini kullandı.

 

ANKA da Ekrandan Alındı!

İsmail Küçükkaya, şunları söyledi:

“Evet arkadaşlar. Arkadaşlar şimdi biz Anadolu Ajansı’nı ekrandan aldık. Hatta ANKA da çok geride kalıyor. Demek ki biz en doğru bilgileri Türkiye’nin en namuslu en iyi gazetecilerinin birinci elden ıslak imzalı tutanaklarıyla alacağız. En doğru bilgiyi bizden alacaksınız”

“Şimdi bakın kıymetli Halk TV izleyenleri ve dünyanın dört bir tarafında bizi izleyenler. Biz bir ilki yaşıyoruz şu anda. Anadolu Ajansı’nın manipülasyon yapma ihtimaline karşı... Öyle korkularımız ve kuşkularımız var. ANKA’nın da geride kalmasından dolayı biz şu anda ekranı değiştirdik. (Saat:20.01) Yüzde yüz ıslak imzalı tutanaklara göre ekran koyduk. Şimdi Barış Terkoğlu’nun ıslak imzalı tutanaklardan aldığı bilgiye göre Emin Çapa bunu bize anlat.”

 

Halk TV’den AA ve ANKA Verileri Kalktı, Kemal Kılıçdaroğlu Öne Geçti!

Emin Çapa, Anadolu Ajansı ve ANKA verilerinin ekrandan alınmasının ardından Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nun önde olduğunu savundu.

Çapa, “Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 47.71 görünüyor. Oyların üçte birinden bahsediyoruz. Oyların üçte biri sayılmış vaziyette. Recep Tayyip Erdoğan’ın da yüzde 46.51’de görüyoruz” iddiasında bulundu.

 

Küçükkaya: “ANKA da Geride Kaldı Onlar da Kusura Bakmasın”

CHP’nin ajansı ANKA’nın veri aktarmada geride kaldığını savunan İsmail Küçükkaya, şunları söyledi:

“Herkes bizi mazur görsün ve anlasın. Sizin manipülasyonla yönlendirilmenizi istemiyoruz. Arkadaşlar tekrar tekrar altını çiziyorum. En sağlıklı bilgileri böyle verebiliriz. Anadolu Ajansı kusura bakmasın. ANKA da geride kaldı onlar da kusura bakmasın. En sağlıklı bilgiler. Islak imzalı tutanaklar…”

Emin Çapa; ANKA ajansının düzeldiğini iddia ederek, “Birazdan (veriler) ANKA’dan gelecek. ANKA normalleşti. Artık onu (ANKA) görebiliriz. Seyircilerimiz de ekranda görüyorlar” iddiasında bulundu.

Halk TV’de; Recep Tayyip Erdoğan’ın önde olduğu gözükmesi üzerine ANKA’nın sonuçlarını yeniden kaldırdığı görüldü.

 

Sönmez: “El Yordamıyla Konuşuyoruz”

Mustafa Sönmez; AA ve ANKA verilerinin kaldırılmasına ilişkin açıklamada bulundu ve “Şu anda hakketen el yordamıyla konuşuyoruz. Bu kadar rezil durum olamaz” dedi.

 

Tezkan: “Şimdi Bakıyoruz ki CHP’nin de Verisi Gelmiyor”

Gazeteci Mehmet Tezkan da CHP Genel Merkezi’ni hedef aldı ve “CHP niye kendi kanalından bunu iletmiyor? Tamam. Sisteme girilmeyebilir. CHP kendi kanalından sonuçlar verilmiyor. CHP’nin elemanı yok mu? Var. Onu çekip (oy sayımına ilişkin tutanak) CHP Genel Merkezi’ne yollamıyor. Demişlerdi ki, ‘CHP öyle bir ağ kurdu ki isterse YSK bizden alsın. Herkes bizden veriyi alabilir’ Şimdi bakıyoruz ki CHP’nin de verisi gelmiyor.”

Barış Pehlivan, Mehmet Tezkan’a cevap verdi ve “Ama bizim için biz sonuçları açıkladığımız ıslak imzalı tutanak verilerini CHP kaynaklarından alıyoruz…” iddiasında bulundu.

 

Doğan: “Sistemimiz Tıkır Tıkır Çalıştı”

CHP'nin siber güvenlik sorumlusu Sedat Doğan, seçim gecesi “CHP'nin sistemleri çöktü” iddialarını ise şöyle yalanladı:

"Birinci ağızdan size söyleyeyim: Sistemimiz tıkır tıkır çalıştı, bir saniye bile aksamadı, en ufak bir hata bile olmadı. Saat 21:00'de bizim ekranlarımızdaki sonuç ne ise, gece sandıkların tamamı açıldığında çıkan sonuç o oldu” dedi.

“Bir de eskiden adam/kadın yerine koyup dinlediğimiz gazeteciler var... Yahu açık açık halka yalan söylüyorlar. Ben kayıtları yayınladığımda rezil olacaklar. Bu riski nasıl alıyorlar anlayamıyorum!”

 

Emin Çapa İnkar Ederken Gerçek Dışılığını İkrar Etti!

Emin Çapa; Halk TV’nin Anadolu Ajansı ve ANKA’nın verilerini yok sayarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu önde göstermesi üzerine açıklamada bulundu.

Emin Çapa, Halk TV’nin yalan söylemediğini iddia ederken bile gerçek dışı konuştu ve “Recep Tayyip Erdoğan kaybetti mi? Evet kaybetti!” iddiasında bulundu.

Emin Çapa’nın açıklamaları şöyle:

“Ben önce bir şeyler söyleyebilir miyim? Sayın seyircilere birkaç bir şey söylemek istiyorum. Hangisi benim kameram? Bugüne kadar Halk TV sizi herhangi bir konuda yanılttı mı? Bugüne kadar Halk TV herhangi bir konuda yalan söyledi mi? Lütfen jimmy bana yaklaşabilir mi? Lütfen benim gözümü görebilir mi? Arkadaşlar bugüne kadar Halk TV sizi yanılttı mı? Bugüne kadar Halk TV yalan söyledi mi? Bugüne kadar söyledi mi? Lütfen bunu bir kenara yazın.”

“İkincisi: İnönü Savaşları kazanıldığında düşman orada durdurabildi mi? Hayır. Nereye geldi? Ankara'ya. Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa yoktur, vardır! Hattı müdafaa yoktur. Kolay mı zannediyorsunuz 21 yıl boyunca bu ülkeyi yöneten, medyanın yüzde 90 küsurunu elinde tutan ve sadece Halk TV gibi bir kanalın direnciyle karşı koyduğunuz bir şeyi o kadar kolay mı zannediyorsunuz.”

“Böyle bir şey yok! Teslim olmak yok. Recep Tayyip Erdoğan kaybetti mi? Evet kaybetti! Ve bunu nerde duyduğunuz, burada duydunuz! Bunu nerede duydunuz. Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel’in cep telefonlarına gelen bilgilerle duydunuz. Bunu nerede duydunuz? Hiçbir yerde duymadınız. Halk TV’de duydunuz. Bu yaptığınız… Gerçeği duymak istemiyorsanız iseniz yalancılara gidiniz. Biz size gerçeği söylüyoruz.”

“Hattı müdafaa yoktur, teslim olmak yoktur! Buradaki bu arkadaşlarım teslim olacak sanıyorsanız siz yanılıyorsunuz! Halk TV teslim olmayacak! Biz yenilmedik, biz 21 yıllık AKP iktidarını gerilettik!"

 

Gazetecilerden Seçim Sonuçları Açıklaması

Halk TV’ye katılan gazetecilerin açıklamaları şöyle:

Barış Terkoğlu: “Biz burada ne yaptık? Biz burada sandıktan çıkan sonuçları açıkladık. Hatta ANKA’dan önce bile açıkladık birçok yerde”

İsmail Küçükkaya: “Hatta hem Anadolu Ajansı hem de ANKA’yı yayından aldık. İlk defa bir seçim yayında görülmemiş”

Murat Ağırel şunları söyledi: “Şu konuya da açıklık getirmek gerekiyor. Haklı olarak izleyiciler eleştiriyor. Manipülasyonu yapmaya yönelik Anadolu Ajansı var. ANKA verileri topluyor. O verileri vermeye çalışıyor. Biraz daha sistem daha gecikiyor, çok geride kalıyor. Elimizdeki verilerle Anadolu Ajansı’nın yüzde 60 açıklandığı bir yerde ilk manipülasyon burada yapıldı. Eğer o ilk verilere inansaydık olsaydık Binali Yıldırım İstanbul belediye başkanıydı. Biz bunu gördüğümüz için CHP’nin oluşturduğu sistem var. Bu sistemin içinde Millet İttifakı’nı oluşturan tüm bileşenler ellerindeki tutanakları genel merkeze gönderiyorlar. İlçeler illere, iller de genel merkeze gönderiyorlar ve orada bir veri havuzu oluşuyor. O veri havuzu da diğer verilerden bağımsız olarak çok hızlı şekilde geliyor. Onları da görüyoruz orada biz. Bu verileri alırken de hem aldığımız yerden hem de diğer yerlerden biz teyit ederek gidiyoruz. Anadolu Ajansı ve diğer haber ajanslarının geçtiği ve bizim yayınladığımız verilerle ilgili tutarsızlık diye bahsettikleri başka yerlerde başka sonuçlar veriliyor.”

Halk TV sunucusu Şule Aydın şöyle dedi: “Anadolu Ajansı’na güvenmeyin, YSK’ya güvenmeyin. Dediniz ki, ‘Anadolu Ajansı verisini vermiyoruz’ Dediniz ki, ‘ANKA verisini vermiyoruz.’ Ne dediniz o anda elinize gelen verileri paylaşmaya başladınız. Onlar da CHP gelen verilerdi. Doğru mu? Islak imzalı verilerdi. Çok büyük haksızlıkla karşı karşıyayız. Evet, ekranda siz vardınız ama aşağıda canhıraş çalışan emekçiler var. ‘O verileri ekrandan kaldırıyoruz’ dedik. Kaldırdıktan sonra da ne yaptık? Siz CHP’den gelen verileri paylaştınız.”

Barış Pehlivan şunları söyledi: “Dikkat edin o verileri gerçekten hepimiz kendi başımıza kendi kafamızdan söylemedik. Bizzat CHP Genel Merkezi’nden gelen, onların Türkiye’nin bütün illerinde ve mahallelerindeki o sandık başkanlarından ıslak imzalı tutanaklardan birleştirerek…”

Şirin Payzın ise şöyle dedi: “Bizlere çok laflar da edildi. Ama sonuçta gelen verileri biz kendimiz kafamızdan uydurmadık. Sonuçta ıslak imzalı tutanaklarla ilgili gelinen verileri paylaştık. Tutup da kendi kendimize veri uydurmadık. Başından itibaren ne geldiyse onu gördük, onu verdik. Evet. Başta gerçekten daha farklıydı Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’nın oyları ama sonrasında veriler geldikçe farklı bir tablo ortaya çıktı”

 

AA ve ANKA Çalışanlarının Emeğini Görmezden Geldi

Emin Çapa ve İsmail Küçükkaya, Anadolu Ajansı’nın 2 bin 500 çalışanının ve ANKA’da çalışan yüzlerce gazetecinin çalışmalarını yok saydı. Halk TV yayınına katılan gazeteciler Murat Ağırel, Şirin Payzın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Timur Soykan’ın WhatsApp’ına gönderilen seçim sonuçlarına ilişkin mesajların doğru olduğunu iddia ettiler ve 5 gazetecinin verdiği rakamlar üzerinde Halk TV’nin ekranına Cumhurbaşkanı adaylarının ve partilerin oy yüzdesini yansıttılar.

 

CHP Medyasından Vatandaşa Hakaret

CHP medyası, Cumhur İttifakı’nın Meclis’te çoğunluğu sağlaması ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 2 milyon 538 bin 701 fazla oy almasında vatandaşı suçlu buldu.

Sözcü gazetesi AK Parti’ye oy veren seçmene hakaret etti. Sözcü gazetesinin 16 Mayıs 2023 tarihli manşetinde “Demek ki Millet TOGG’muş” başlığı yer aldı. Manşet haberin spotunda; “Açlık sınırında yaşayan ve tok olmayan milyonlar, daha refah bir yaşam sunan Kemal Kılıçdaroğlu yerine, TOGG nutuğu atan Recep Tayyip Erdoğan’ı tercih etti. Şunları reddetti: Demek ki emekliler, 15 bin liralık bayram ikramiyesini istememiş… Demek ki depremzedeler bedava ev yerine parayla almak istemiş… Demek ki vatandaşımız yoksulluk sınırı altında yaşamaya razıymış…” denildi.

Sözcü gazetesi yazarı Necati Doğru’nun 16 Mayıs 2023 tarihinde yayınlanan, “Anlaşılan millet acı çekmeyi seviyor!” başlıklı köşe yazısında, Cumhur İttifakı’na oy veren vatandaşı aşağıladı.

Necati Doğru, “Ekonomiden hukuka, eğitimden sağlığa kadar akıl almaz sıkıntıların yaşandığı bir ortamda iktidarın aldığı sonuçlar gerçekten çok şaşırtıcı! Halkın korkunç yoksulluğuna rağmen, Cumhur İttifakı'nın320 milletvekiline ulaşarak Meclis'te çoğunluğu elde etmesi, akıl yoluyla izah edilecek bir durum değildir. Siyasete, insan yapısına ve matematik bilimine ters olan bu durumun sosyolojik olarak incelenmesi gerekir! Sonuçlar, milletin acı ve ıstırap çekmeyi sevdiğini gösteriyor!” iddiasında bulundu.

 Cumhuriyet gazetesinin 15 Mayıs 2023 tarihinde yayınlanan manşetinde ise, “Erdoğan kaybetti” başlığı kullanıldı.

 

İmamoğlu ve Yavaş’ın Seçim Gecesi Açıklamaları

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP Genel Merkezi'nde gerçekleştirdiği basın açıklamalarıyla kamuoyuna gerçek dışı veriler sundular.

Saat 19.35’te Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, CHP Genel Merkezi'nde bilgilendirme toplantısı yaptı. Ekrem İmamoğlu: “Şimdi bu oranlara baktığımızda biz şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 13. cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ülkemizin bu akşam Cumhurbaşkanı olarak ilan edilecektir.”

Mansur Yavaş: “Bizim elimizdeki verilere göre yüzde 23,87'ye net gelen sonuçlara göre şu anda sayın Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu öndedir.”

Ekrem İmamoğlu açıklama yaptığı sırada yani saat 19.35’te, AA verilerine göre Erdoğan’ın oyu yüzde 53.2, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 40.9’du.

Saat 19.34’te ANKA verilerine göre Erdoğan’ın oyu yüzde 50.26, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 44.39’du.

Saat 19.53’te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Öndeyiz” dedi.

Saat 20.54’te Ekrem İmamoğlu: “Şu anda seyri önde takip ediyoruz” dedi. Mansur Yavaş şöyle konuştu: “Sayın Genel Başkanımız 47,42 oyda. Ankara, İstanbul ve İzmir'in henüz büyük ölçüde sandıkları gelmedi bize. Ankara, İstanbul ve İzmir'in üçünde de öndeyiz. Simülasyon yapıyoruz.”

İmamoğlu ve Yavaş’ın bu açıklamaları yaptığı sırada (saat:20.54) AA verilerine göre Erdoğan’ın oyu yüzde 51.6, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 42.6’dıydı.

Saat 20.54’te ANKA verilerine göre ise Erdoğan’ın oyu yüzde 47,84, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 46,39’du.

Saat 22.36’da Ekrem İmamoğlu şöyle konuştu: “Anadolu Ajansı'nın bütün dezenformasyonuna, santim santim, milim milim aşağı iniyor. 50'nin üzerinde tutmak için gösterdikleri çaba nasıl büyük bir çaba nasıl bir ihtişamlı bir çaba. Şu anda sayın Genel Başkanımızın oyu yüzde 49, Sayın Erdoğan'ın oyu yüzde 45 civarında net.”

İmamoğlu bu açıklamaları yaptığı sırada (saat:22.37) AA verilerine göre Erdoğan’ın oyu yüzde 50.3, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 44.09’du. Saat:22.29’da ANKA verilerine göre ise Erdoğan’ın oyu yüzde 48,81, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 45.44’tü.

Saat 23.36’da Ekrem İmamoğlu şunları söyledi: “Biz inanıyoruz ki elimizdeki veriler, istatistik bilgimiz ve sonuçlara yönelik süreç, tüm milletimiz, sabahleyin sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu önde görecektir.”

İmamoğlu bu açıklamaları yaptığı sırada (Saat: 22.37) AA verilerine göre Erdoğan’ın oyu yüzde 49.86, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 44.38 oldu.

Saat 22.29’da ANKA verilerine göre ise Erdoğan’ın oyu yüzde 49,06, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 45.21’tü.

 

Şahin: “Saat 20.00-20.15 İtibariyle Üç Aşağı Beş Yukarı Sonuçlar Belliydi"

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, seçimden önce yaptırdıkları anketlerde ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazandığı bir sonucun olmadığını söyledi. Şahin, “Hemen seçim sonuçları açıklanır açıklanmaz, ben de CHP Genel Merkezi'ndeydim. Saat 8-8.15 itibariyle üç aşağı beş yukarı sonuçlar belliydi" dedi. İdris Şahin’in bu açıklamaları, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın gerçek dışı konuştuğunu gözler önüne seriyor.

 

Adıgüzel: “Sistemsel Hiçbir Sorun Yaşamadık”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, seçim gecesi veri akışının sağlanmasında herhangi bir sorun yaşanmadığını belirterek, “Yanlış bir algı var, sistemsel hiçbir sorun yaşamadık. Tüm Türkiye’de örgütlerimiz bize veri gönderdi. Bazıları coğrafi koşullar sebebiyle geç gönderdi. Okul önlerinden mobil uygulama ile çok hızlı gönderenler var. Ama sistemsel bir sorun yaşamadı CHP. Benim akşam böyle bir basın açıklaması yapma gibi bir görevim olmadığı için, ekranların başında durmak zorundaydım. Çünkü siber saldırılar da alıyoruz. Bir saniye bile bir sorun yaşanmadı” ifadelerini kullandı.

 


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası