Kriter > Duyuru |

Kriter'in Ocak Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 53. sayısı raflarda yerini aldı.

Kriter'in Ocak Sayısı Çıktı

2021’in ilk günlerinden merhaba…

Dünya yeni bir döneme geçişin sancılarını çekiyor. Koronavirüs salgını da bu süreci hızlandırdı. Bu tür süreçler sancılı olduğu kadar fırsatları da içinde barındırıyor. Tıpkı Türkiye için Doğu Akdeniz, İdlib ve Karabağ’da olduğu gibi. Ankara bu bölgelerde inisiyatif kullanarak önemli kazanımlar elde etti.

Öte yandan Ayasofya’nın asli vazifesine dönmesi bu yılın kutlu gelişmelerindendi. Yine tarihimizin en büyük doğalgaz rezervinin keşfi de 2020’de gerçekleşti. Birçok tartışmaya neden olan Amerikan seçimleri de yılın sonuna doğru neticelendi.

Bu sayıda 2020’ye dair bazı değerlendirmeler yapacağız. Elbette 2021’le ilgili öngörülerde de bulunacağız.

Bu bağlamda Kadir Üstün ile ABD’nin yeni başkanı Biden’ı, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğini ve yaptırımları konuştuk. Yaptırımlar, savunma sanayii ve Biden dönemine dair hazırlıkları Abdullah Erboğa, Hasan Yücel, Kasım İleri, İrfan Kaya Ülger ve Yusuf Sami Kamadan analiz etti. Yaptırımların hedefindeki savunma sanayiini Rıfat Öncel değerlendirdi.

2021’de iç siyaset, dış politika ve ekonomide bizleri neler beklediğini Nebi Miş, Murat Yeşiltaş ve Mevlüt Tatlıyer yazdı.

Türkiye-Azerbaycan iş birliğinin neticelerini Ferhat Pirinççi yorumladı. Türkiye’nin küresel yardımlarını Cihat Doğan değerlendirdi.

AK Parti’nin reform gündemini Hazal Duran ele aldı. Ana muhalefet partisi CHP’deki gelişmeleri Bünyamin Bezci ve Baki Laleoğlu yorumladı. Diyarbakır Annelerini Cengiz Alğan hatırlattı.

Uluslararası medya kuruluşlarının raporlarını Turgay Yerlikaya değerlendirirken, küresel gündemi etkileyen büyük dergilerin kapaklarını Kevser Hülya Yurdakul yorumladı. Siyasal iletişim süreçlerinde seçmen davranışlarını Cengiz Anık yazdı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında devlet desteklerini Tarkan Zengin kaleme aldı. Bütün dünyanın peşinde olduğu aşıya dair çalışmaları Deniz İstikbal değerlendirdi. Dünyamızı bekleyen bir diğer tehlike olan kuraklığı Fahri Yavuz yazdı. Mehmet Akif Memmi ise yeni çıkan kitaplara değindi.

Önümüzdeki sayı görüşmek üzere.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası