Kriter > Dış Politika |

ABD Sonrası Suriye


Gelinen kritik aşamada –hangi yönden bakılırsa bakılsın– küresel güçlerin savaş cephesi konumundaki Suriye’de coğrafi ve mukayeseli üstünlük prensibi gereği kartları en güçlü aktörün Türkiye olduğu görülüyor.

ABD Sonrası Suriye
YPG terör örgütü ABD kuvvetleri zırhlı araçları Türkiye sınırındaki Suriye'nin Darbasiyah köyü yakınında kullanıyor, 28 Nisan 2017

Trump’ın Suriye’den çekilme kararıyla ilgili kamplaşmaların detayına geçmeden önce kısa bir teorik yolculuk Türkiye’nin reel politik başarısının küresel mahiyetini ortaya koyacaktır. Ayrıca bu çekilme kararının bölgesel ölçekte ne anlama geldiğinin anlaşılmasına daha çok yardımcı olacaktır.

Akıllı güç (smart power) kavramsallaştırmasıyla tanınan Harvard’lı siyaset bilimci Joseph S. Nye’nin Is The American Century Over? (Amerikan Yüzyılı Bitti mi?) adlı kitabında önerdiği son reçeteler de kar etmemiştir. Nye’nin “Fazla müttefik, gemi, silah, füze, para, patent ve film sahibi olmak küresel liderlik için yeterlidir” şeklindeki görüşünün dünya hakimiyeti yerine üç koldan hezimete yol açtığı görülmüştür.

Zira Zbigniew Kazimierz Brzezinski’yi dışar


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası