Kriter > Dış Politika |

ABD’nin İran Yaptırımlarının Sonuçları


Washington’ın pek dillendirmediği en büyük beklentisi ise içeriden başlayacak bir toplumsal isyan sonucu İran’da rejimin devrilmesi.

ABD nin İran Yaptırımlarının Sonuçları
ABD Başkanı Donald Trump ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekildiğini açıkladıktan sonra İran'a karşı yaptırımları yeniden yürürlüğe sokan belgeyi imzaladı, Washington, 8 Mayıs 2018

ABD Başkanı Donald Trump’ın saldırgan, iddialı ve popülist söylemlerinin yansıması olan korumacı politikaları Washington’ın bugüne kadar savunageldiği uluslararası liberal düzene en büyük tehdidi oluşturuyor. ABD için çok uzun sayılmayacak bir sürede gerçekleşen hadiseler Trump’ın izlediği politikaların rasyonalitesini içeride ve dışarıda sorgulatıyor. Washington, Trump başkanlığında fitilini ateşlediği ticaret savaşlarının yanında TPP, UNESCO, Paris İklim Anlaşması ve İran ile gerçekleşen nükleer anlaşmadan (JCPOA) çekilme kararları; diğer taraftan TTIP’in askıya alınması, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması ve NAFTA’nın yerine yeni anlaşmanın (USMCA) yapılması gibi son derece kritik kararlara imza attı. Trump liderliğindeki ABD’nin izlediği “geri çekilme doktrini” geleneksel müttefikleriyle arasını açmakla kalmıyor, kendi karşıtı alternatif oluşumlara da güç veriyor. Asya’nın yükselişe geçtiği bir dönemde Trump’ın milliyetçi-merkantilist siyaset tarzı uluslararası arenada liberal düzenin sonu mu geliyor odaklı tartışmaları gündeme getirmekte. Trump’ın İran’ı baskılama politikası İran’ın Çin ve Rusya’ya daha fazla yakınlaşmasına mı yol açacak? Avrupa ülkelerinin İran ile iş birliğini sürdürme iradesi sergilemeleri kendi şirketleri nezdinde karşılık bulacak mı? ABD dış politikasında yaptırımların rolü nedir? Bu yazıda Washington’ın Tahran’a yönelik kararları ve dış politikada başvurduğu yaptırımlar meselesini ele almaya çalışacağım.


Etiketler »