Kriter > Dış Politika |

Afrin’de Rusya ve İran Kaynaklı Belirsizlikler


 Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyindeki Zeytin Dalı Harekatı sürerken devletin ilgili birimlerinin de harekatı uluslararası topluma anlatmaya yönelik diplomatik girişimleri devam ediyor. Harekat ilerledikçe Türkiye’nin diplomasi kanallarındaki işinin zorlaşacağı aşikar.

Afrin de Rusya ve İran Kaynaklı Belirsizlikler

 Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyindeki Zeytin Dalı Harekatı sürerken devletin ilgili birimlerinin de harekatı uluslararası topluma anlatmaya yönelik diplomatik girişimleri devam ediyor. Harekat ilerledikçe Türkiye’nin diplomasi kanallarındaki işinin zorlaşacağı aşikar. Zira Türkiye yalnızca PYD-YPG terör örgütüne verdiği destek nedeniyle ilişkilerde sıkıntılı bir süreçten geçtiği ABD gibi ülkelerle değil Rusya ve İran gibi krizin çözümü konusunda yakın temasta bulunduğu ülkelerle olan ilişkilerinde bazı belirsizliklerle de baş ediyor. ABD ile olan belirsizlik YPG-PYD etrafında yoğunlaşırken İdlib konusu Rusya ile ilişkilerin odağına oturmuş durumdadır. Türkiye-İran ilişkileri ise diğer iki ülkeyle olandan daha girift bir görüntü arz etmektedir.

ABD’nin PYD-YPG konusundaki tutumu uzun süredir Türkiye’nin tepkisine neden olmaktadır. Bu örgütü ABD’nin silahlandırdığının ortaya çıkmasının ardından Suriye’nin geleceğinde örgüte yer vermeyi planladığı da anlaşılmıştır. Dolayısıyla Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki operasyon alanını 2016 Ağustos’unda başlattığı Fırat Kalkanı ve ardından Zeytin Dalı Harekatı’yla genişletmiştir. Diğer yandan Suriye krizinin çözümü için Rusya-İran eksenindeki arayışlarını hızlandırmıştır.

Türkiye’yi bu noktaya getiren süreci geçtiğimiz günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov özetledi. ABD’nin Suriye politikasında Türkiye’nin güney hattındaki bazı Kürt gruplarına ilişkin hassasiyetlerini göz ardı ettiğini belirten Lavrov, bunun “dar bir bakış açısı” olduğunu belirtti. ABD’ye yönelik eleştirilerin yanı sıra Lavrov’un sözleri Türkiye-Rusya ilişkilerinin karşı karşıya olduğu belirsizliklerin ipuçlarını da barındırmaktadır.


Etiketler »