Kriter > Dış Politika |

Ajan Krizi Bağlamında Rusya-Batı İlişkilerinde Kontrollü Gerilim


Sergei Skripal ve kızı Yulia Skripal 4 Mart’ta Britanya’nın Salisbury şehrinde bir parkta zehirlenmiş olarak bulundular.

Ajan Krizi Bağlamında Rusya-Batı İlişkilerinde Kontrollü Gerilim

Sergei Skripal ve kızı Yulia Skripal 4 Mart’ta Britanya’nın Salisbury şehrinde bir parkta zehirlenmiş olarak bulundular. Hayati tehlikesi halen devam eden Sergei Skripal, Rus istihbaratında çalışırken Britanya istihbarat servisi MI6 namına çalıştığı deşifre olmuş iki taraflı bir ajandı. Skripal Avrupa’da bulunan çok sayıdaki Rus ajanını deşifre ederek Rusya’nın bu ülkelerdeki istihbarat operasyonlarına ciddi zarar vermişti. Sergei Skripal daha önce yapılan bir casus takası ile Britanya’ya teslim edilmişti. Skripal ve kızının sinir sistemini tahrip eden bir madde ile zehirlenmiş oldukları tespit edildi.

Saldırıda kullanılan Novichok isimli sinir gazının Sarin gibi öldürücü gazlardan on kat daha zehirli olduğu, 70 ve 80’li yıllarda Sovyet ordusu tarafından geliştirildiği açıklamasında bulunuldu. Bu olayın bir suikast saldırısı olabileceği iddiası gündeme geldi ve Britanyalı yetkililer bu gelişmeden Rus istihbaratını sorumlu tuttular. Bu olay Britanya ile Rusya ilişkilerinde Soğuk Savaş yıllarından bu yana en gerilimli döneme girilmesine neden oldu ve Britanya yirmi üç Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.


Etiketler »