Kriter > Dış Politika |

Avrupa’nın Suriye Ödevi Ne Olmalı?


Avrupa ülkelerinin Suriye krizindeki strateji eksikliklerinin farkına vararak bu krizi hem yerinde çözmenin hem de Suriye savaşının neticesinde oluşan mülteci hareketlerinin yönetilmesi konusunda çözümün ancak Türkiye ile olacağını idrak etmesi gerekmektedir.

Avrupa nın Suriye Ödevi Ne Olmalı

Avrupa’da ekonomik durgunluk ile gelir dağılımında artan farklılıklar ve özellikle 2015 sonbaharında “mülteci krizi” olarak tanımlanan Avrupa’ya kitlesel göç hareketleri neticesinde Doğu-Batı Avrupa arasında demokratik ve siyasi noktalarda derin görüş ayrılıkları oluşmuştur. Bu durum en nihayetinde bir (iç) barış ve ekonomik refah projesi olarak kurulan Avrupa Birliği’ni (AB) derinden sarsmıştır.

Avrupa’da kökleşmiş sorunların yardıma muhtaç Suriyeli mülteciler üzerinden araçsallaştırılması ve bununla bağlantılı olarak Avrupa’da aşırı sağcı partilerin ciddi bir yükseliş trendi yakalaması bir yana, AB’nin Suriye krizine bir çözüm bulma gayretlerinin de yetersiz kaldığını söylemek mümkündür. Suriye krizinin kalıcı bir çözüme evrilmesi noktasında ciddi gayretlerde bulunan Türkiye’nin yanında yer almaktansa, AB ve Avrupalı ülkeler Türkiye’yi uzaktan eleştirmekle yetinmişlerdir.

 

Suriyeli Mülteciler

Suriye krizinin Avru


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası