Kriter > Dış Politika |

Basra Olayları: Irak’ta ABD-İran Rekabeti


ABD’nin İran’ı tamamen devre dışı bırakması zor görünüyor. Çünkü Haşdi Şabi içinde güçlü müttefikleri, Fetih gibi etkin bir siyasi müttefiki bulunuyor.

Basra Olayları Irak ta ABD-İran Rekabeti
Basra’da İran Başkonsolosluğu göstericiler tarafından ateşe verildi, 7 Eylül 2018

Irak’ın güneydeki kenti Basra’da göstericilerin İran bayrağını yakmasıyla Türkiye ve dünyada bir kez daha gündem olan Irak’ta, ABD-İran rekabeti –özellikle yeni hükümetin kurulmaya çalışıldığı bu dönemde– çok daha derinden hissediliyor. Basra olayları yerel, bölgesel ve küresel birçok parametrenin etkisinde meydana gelen çok önemli bir gelişme olarak Irak’ın ve bölgenin geleceğine ilişkin birçok veri içeriyor.

2014’te DEAŞ terör örgütünün ortaya çıkması sonucu Bağdat yönetiminin, Irak eyaletlerinin bütçelerini keserek terörle mücadeleye aktarması, petrol fiyatlarındaki düşüşle birleşince Irak ekonomisi ciddi bir sarsıntı yaşadı. Irak genelinde özellikle halka hizmet götürülmesi noktasında ciddi sıkıntılar baş gösterdi. Basra özelinde elektrik ve su kesintileri, son yıllarda yaşanan kuraklığın çiftçiler üzerindeki olumsuz etkileri ve Basra valiliğine ilişkin yolsuzluk iddialarının had safhaya ulaşması iki ay önce halkın sokaklara çıkmasına neden oldu. İki aydır inişli çıkışlı devam eden gösterilerde yer yer yükselen tansiyon, Bağdat’taki hükümet kurma çalışmalarının neden olduğu gergin havayla karşılıklı etkileşime geçerek İran’ın Basra Başkonsolosluğu’nun yakılmasına kadar vardı.


Etiketler »