Kriter > Dış Politika |

Cemal Kaşıkçı Neden Öldürüldü?


Sıradan bir entelektüelin sahip olmadığı bilgileri bilmesi bakımından ülkesinin bir nevi kara kutusu olan Kaşıkçı beliğ bir hitap diliyle kraliyet ailesini eleştiren ve insanları etkileyebilen bir isimdi.

Cemal Kaşıkçı Neden Öldürüldü
Öldürülen Kaşıkçı’nın çocukları Yemame Sarayı’na davet edilerek cinayette okların gösterdiği Prens’le el sıkıştırıldı, 23 Ekim 2018

Eylül 2017’den bu yana gönüllü sürgün yaşayan Cemal Kaşıkçı görüşlerini Amerikan Washington Post gazetesi ve “sözünü söyle ve git” sloganını kullandığı Twitter hesabından paylaşıyordu. 1 milyon 700 binden fazla takipçisi bulunan Kaşıkçı iki haremin hizmetçisi ve majesteleri “Hadimul Haremeyn ve Sumuv” gibi sözlerle hep övülmeye alışmış kraliyet ailesi ve mensuplarını edebi dille eleştirebilen bir isimdi.

Suudi Arabistan devletini seven ancak politikalarını eleştiren isim olarak da tanımlanan Suudi gazetecinin Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Kral Selman bin Abdulaziz’i eleştirdiği ve Yemen operasyonunu topa tuttuğu da oluyordu.

Medine’de dünyaya gelen Kaşıkçı ailesinin aslen Kayserili olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 500 yıl önce Hicaz bölgesine gelen aileden Mescid-i Nebevi’nin müezzinlerinden Abdurrahman Kaşıkçı, ünlü Suudi Doktor Muhammed Kaşıkçı ve milyarder Adnan Kaşıkçı gibi önemli isimler çıkmıştır.


Etiketler »