Kriter > Dış Politika |

G20 Zirvesinin Türkiye Sonuçları


Trump, ekibindeki şahinleri hayal kırıklığına uğratacak şekilde “Türkiye’ye adil davranılmadığını”, Patriot füze sistemlerini almasına izin verilmeyince Türkiye’nin S-400’leri almaya yöneldiğini söyledi. Obama dönemi Amerikan yönetimini “böyle iş yapılmaz” diyerek eleştirdi.

G20 Zirvesinin Türkiye Sonuçları

Haziran sonunda Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen G20 zirvesi Türk dış politikası açısından oldukça önemli gelişmelere sahne oldu. Zirvede Türk heyetine başkanlık eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir yandan mülteciler, yasa dışı göç, çevre ve iklim sorunları gibi küresel sorunlara dair Türkiye’nin yaklaşımını anlatma fırsatı bulurken diğer yandan da çok sayıda ülkenin lideriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi ve siyasi sorunların çözülmesi konusunda önemli adımlar attı. Bu çerçevede özellikle ABD ve Rusya liderleriyle görüşmesi oldukça önemliydi.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası