Kriter > Dış Politika |

Güvenli Bölge Ne Kadar Güvenli?


ABD ordusu bunu “güvenlik mekanizması” diye tanımladı. Bu konuda dışişleri ilk zamanlar güvenli bölge dese de daha sonra diplomatlar da buna “güvenlik mekanizması” demeye başladı. Pentagon’da “güvenli bölge kurulacak mı?” diye bir soru sorduğunuzda “güvenlik mekanizmasının” üzerinde çalışıldığı yanıtını alıyorsunuz.

Güvenli Bölge Ne Kadar Güvenli

Çinli askeri stratejist Sun Tzu, “Taktiksiz strateji zafere gidebilecek en yavaş yoldur. Stratejisiz taktik ise yenilgiden önce çıkarılan gürültüdür” diyor. Bu veciz sözün ilk kısmı Türkiye’nin, ikinci kısmı ise ABD’nin uzunca bir süre Suriye’de izlediği politikayı ortaya koyuyor. Suriye, ABD ulusal menfaatleri açısından kıymeti harbiyesi olmayan bir ülkedir. Diğer bir ifade ile İsrail’in güvenliğine zarar vermediği sürece ABD’nin üzerine strateji kurabileceği bir ülke değildir. Bundan dolayı da Suriye iç savaşına ABD hep izleyici olarak kaldı. Eski Başkan Barack Obama ülkedeki sivil katliamları ve dahi kimyasal saldırıları birkaç güçlü kınama ile geçiştirdi. Bununla birlikte ABD 2012’den başlayarak Suriye’de önce rejime karşı daha sonra ise DEAŞ ile mücadele kapsamında strateji olmaksızın sadece belirli taktiksel adımlar attı. Bu süreçte de özellikle de YPG/ PKK ile ilişkilerini “alım-satım” (transactional) olarak niteledi. Yani doğrudan bir strateji ve uzun dönemli hesaplar yoktu.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası