Kriter > Dış Politika |

İstanbul Zirvesi Dönüm Noktası


Başkan Erdoğan’ın öncülüğünde yapılan dörtlü zirvede siyasi çözüm vurgusu öne çıktı. Liderler askeri bir çözüm arayışı yerine siyasi çözümün Suriye’de istikrara katkı sunacağını vurguladı.

İstanbul Zirvesi Dönüm Noktası
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel Suriye konulu Dörtlü İstanbul Zirvesi sonrası Vahdettin Köşkü’nde basın toplantısı düzenledi, 27 Ekim 2018

Sekizinci yılına giren Suriye’deki çatışmalar Türkiye için çok büyük güvenlik risklerini de beraberinde getirdi. Bir yandan ülke içerisine sığınmak zorunda kalan yaklaşık 3 milyon mültecinin getirmiş olduğu ekonomik bedel, güvenlik ve asayiş sorunları diğer yandan terör örgütlerinin ülke sınırları boyunca kendilerine yaşam alanı oluşturma çabaları ülke güvenlik mimarisinin hem test edilmesine hem de yeniden organize edilmesine sebebiyet verdi.

Suriye’deki çatışmalar ve terör örgütleri bahanesiyle Türkiye-Suriye sınırında kurgulanan senaryoya Ankara’nın bir nesne olarak eklemlenmek yerine proaktif bir diplomasi ve bu diplomasinin bir uzantısı olarak askeri gücünü bizzat Suriye’de sahaya sürerek karşılık vermesi oyun kurucuların planlarını en azından “Fırat’ın batısı” diyebileceğimiz bölgede boşa çıkardı. Fırat Kalkanı Harekatı (FKH) ile Suriye topraklarındaki DEAŞ’a karşı sahada verilen en başarılı mücadeleyi tek başına ortaya koyan Türkiye sözde DEAŞ efsanesinin Suriye ve Irak’ta ortadan kaldırılmasının başlamasını tetikledi. Afrin’de PKK/ YPG terör örgütüne yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın (ZDH) başarıyla tamamlanmasının ardından Türkiye Münbiç, Fırat Nehri’nin doğusu ve İdlib’e yönelik siyasetini hem Suriye sahasında hem de uluslararası ortamda ortaya koymaya başladı. Bu kapsamda 4 Mayıs 2017’de Kazakistan’ın başkenti Astana’da dördüncüsü icra edilen zirvede Türkiye, Rusya ve İran arasında İdlib vilayetinin tamamı, Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri, Humus vilayetinin belli bölümleri, Şam/Doğu Guta bölgesi ve Deraa, Kuneytra vilayetlerinin belli bölümlerini kapsayan çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına ilişkin bir muhtıra imzalandı. Bu muhtıra doğrultusunda TSK birlikleri İdlib vilayetinin etrafını kuşatacak on iki “çatışmasızlığı izleme ve gözlem noktası” ihdas etmek maksadıyla 8 Ekim 2017’de İdlib bölgesine idari bir askeri intikal başlattı.


Etiketler »