Kriter > Dış Politika |

Kaşıkçı Cinayetinde Soru İşaretleri


15 kişilik infaz timinin başında olduğu ifade edilen Maher Abdulaziz M. Mutreb, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yakın koruması. Muhammed bin Selman’ın yurt dışı gezilerine katılıyor ve protokolde hemen yakınında bulunuyor.

Kaşıkçı Cinayetinde Soru İşaretleri
Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman Oval Ofis’te, Washington, 13 Mayıs 2015

Suudi Arabistan vatandaşı ve Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi dünya kamuoyunda geniş yankı buldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından başlatılan soruşturmada Cemal Kaşıkçı’nın aralarında Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın üç yakın koruması ve Adli Tıp Kurumu Başkanının da bulunduğu on beş kişilik infaz timi tarafından öldürüldüğü ifade ediliyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan cinayetin anlık bir hadiseden kaynaklanmadığı, planlı bir operasyonun ürünü olduğu yönünde ellerinde güçlü emareler bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“15 kişi cinayet günü niçin İstanbul’da toplanmıştır? Bu kişiler kimden emir alarak oraya gelmişlerdir? Başkonsolosluk binası niçin hemen değil de günler sonra incelemeye açılmıştır? Cinayet açıkça ortadayken onca tutarsız açıklama niçin yapılmıştır? Öldürüldüğü resmen kabul edilen bir kişinin cesedi niçin halen ortada yok? Cesedin yerli iş birlikçiye verildiği ifadesi şayet doğruysa bu yerli iş birlikçi kimdir?”


Etiketler »