Kriter > Dış Politika |

Kaşıkçı Cinayetinden Sonra Trump’ın Oyalama Kronolojisi


Suudi Arabistan’ı savunduğu için eleştirilerin hedefi olan Trump buna kulak asmayarak “Suudi Arabistan ile 110 milyar dolarlık anlaşmamız var, bundan vazgeçmeyeceğim” ifadeleriyle pozisyonunu netleştirdi.

Kaşıkçı Cinayetinden Sonra Trump ın Oyalama Kronolojisi
Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'yi ziyaret eden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray'da bir araya geldi, 20 Mart 2018.

Cemal Kaşıkçı vakası, merhumun ABD’nin en önemli yayın organlarından Washington Post yazarı olması nedeniyle Amerikan medyasında daha ilk günden itibaren geniş ölçüde yer aldı. Birçok bilgi ilk olarak Washington Post’a sızdırılırken New York Times başta olmak üzere çoğu Amerikan medya organı da olayı yakından takip etti. Ancak ABD, Beyaz Saray, Dışişleri ya da Başkan Trump ilk günden beri Kaşıkçı olayını irdelemek konusunda isteksiz davrandı. Gelinen noktada ise Suudi Arabistan ve Prens Muhammet bin Selman’ı korumak için ABD’nin adeta kendini ortaya koyduğu yönündeki yorumlar hiç de hafife alınır boyutta değil.

Gazeteler ve sivil toplum örgütlerinin baskısı her geçen gün artarken ABD’li yetkililerden klasik “Endişeliyiz”, “Gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz” açıklamaları dışında tepki çıkmadı. Medya sesini yükseltirken 10 Ekim’de Washington Post sayfalarını Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’e açtı. Cengiz ise Başkan Trump’tan ve First Lady’den olayın aydınlatılması için yardım istedi. Aynı gün Trump’tan ilk ciddi tepki geldi. Başkan, Hatice Cengiz ile telefonda konuştuktan sonra “Cemal Kaşıkçı içeri giriyor. Ama dışarı çıkışı görülmüyor. Bu ciddi bir durum... Bunun olmasına müsaade etmeyiz. Suudi Arabistan’ın cevaplaması gereken sorular var” ifadelerini kullandı.


Etiketler »