Kriter > Dış Politika |

Kaşıkçı Cinayetinin Türk-Suudi İlişkilerine Etkisi


Muhammed bin Selman ülkenin bir numarası olmaya devam ederse Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri daha gergin bir hale gelebilir.

Kaşıkçı Cinayetinin Türk-Suudi İlişkilerine Etkisi
Suudi Arabistan Konsolosluğu’na 2 Ekim 2018’de giden gazeteci Cemal Kaşıkçı konsoloslukta öldürüldü.

Suudi Arabistanlı gazeteci ve entelektüel Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluk binasında öldürülmesi sadece Türkiye’yi değil dünya kamuoyu ve medyasını da meşgul etmektedir. Olay çok karmaşık olmadığı halde cinayetin bütün yönleriyle ortaya çıkarılması için çok sayıda sorunun cevaplandırılması gerekir.

Öncelikle cinayetin çok kaba bir şekilde ve pervasızca işlendiği görülmektedir. Sahip olduğu mali imkanları kullanarak Trump yönetiminin desteğini alan Muhammed bin Selman aynı yöntemle konuyu kapatabileceğini düşünmüş olabilir. Ancak uluslararası aktörler ve dünya kamuoyu bu vahşi cinayeti görmezden gelmiyor, dünya medyası da ısrarla konuyu işlemeye devam ediyor. Netice itibarıyla Suudi etkisi altındaki birkaç devlet, kişi ve örgüt hariç (Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Bahreyn, Ürdün, Yemen, Cibuti, Mahmud Abbas ve Arap Birliği) bütün dünya Riyad’dan tatmin edici bir açıklama ve tavır beklemektedir.


Etiketler »