Kriter > Duyuru |

Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı!


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 69. sayısı yayında.

Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı

Yeni dünya, yeni düzen tartışmalarının gölgesinde pandemi sürecini atlatmaya çalışırken, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında ise yeni gündem başlıkları adeta yağıyor. Savaşla birlikte zirveyi zorlayan enerji fiyatları soğuk kış günlerinde öncelikli gündemimiz iken, şimdi iki yeni gündemimiz daha var: NATO’nun genişlemesi ile gıdada arz güvenliği ve fiyatlar…

Kendini yenileyen yoğun gündem içerisinde sürekli temel sorunlarımızdan biri olarak kalan gıda güvenliğini ve Türkiye’de tarımın durumunu yeni Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci ile konuştuk. Türkiye’deki tarım, bu ayki dosyalarımızdan biri. Yine Rusya-Ukrayna Savaşı ile gündemde öne çıkan NATO’nun genişlemesi ve Türkiye’nin kararlı duruşunu da bir dosya ile ele aldık.

NATO’nun güvenlik politikasını terörle mücadele açısından Kemal İnat, genişleme politikasının artılarını eksilerini Mehmet Ayfer Kancı yorumlarken; Murat Aslan değişen dengelerde NATO’nun kuvvet yapısını ve konuşlanmasını, Talha Köse genişlemenin Avrupa’daki güvenlik yansımasını, Rıfat Öncel de genişlemenin karara bağlanacağı Haziran sonundaki Madrid Zirvesi’ni kaleme aldı. Sovyetler Birliği’nin çöküşü ile başlayan ve Ukrayna Savaşına kadar yol açan 30 yıllık hikayeyi, yani yarım kalan ABD-Rusya hesaplaşmasını Hakan Çopur, NATO genişlemesinin Rusya’ya yansımalarını Vişne Korkmaz, Türkiye’nin barış arayışlarını da Mustafa Öztop anlattı.

Tarım dosyamızda iklim değişikliğinin de önemli bir değişkeni olan ormanlar konusunu Mehmet Emin Birpınar ve Çiğdem Tuğaç ele alırken, Türkiye’de ormanlarla ilgili yapılanların boyutunu da Arif Karademir değerlendirdi. Türkiye’nin tarımdaki kalkınma politikalarını Fahri Yavuz, buğday üretimindeki sorunları ve çözüm önerilerini Birol Taş, küresel trendleri Deniz İstikbal yazdı. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın gıda krizine etkilerini Filiz Eryılmaz, küresel gıda fiyatlarına ve Türkiye’ye etkisini Yüksel Okşak ele aldı.

Ve siyaset… Seçime doğru gidilen yolda muhalefet kanadının altılı masa görüşmelerini Hamit Emrah Beriş değerlendirirken, kurgulanan oyunları ve gerçek dışılığı Kenan Kıran bir habercinin gözüyle yazdı. Murat Yılmaz, Osmanlı’dan günümüze asker ve sivil bürokratik ittifakın hikayesini, İhsan Aktaş da sığınmacı sorunu üzerinden muhalefet partilerinin ülkenin siyasal gerçekliği ile ilgili üretemediği değerleri resmetti. Muhalefetin zenofobik popülizmini ise güncel örnekler üzerinden Baki Laleoğlu kaleme aldı.

Dünyadaki sığınmacı ve mülteci ayrımının sonuçlarını hukuki açıdan Yücel Acer, İran’a yönelik Afgan göçünün Türkiye’ye ne anlatması gerektiğini Durdu Mehmet Özdemir, iklim değişikliği ve gıda güvenliğinin Afrika’dan çok büyük bir göçü tetikleme ihtimalini Tunç Demirtaş yazdı.

Tüm yaşanan gündemlerin ortak noktası ise sosyal medya yansımalarında sorun olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medyanın yalan kaynak oluşturma potansiyelini ve geçtiğimiz ay TBMM’ye sunulan yeni yasa teklifinin dijital medyaya neler getireceğini Mert Hüseyin Akgün yazısında genişçe ele aldı.

Bu ayki kitaplık bölümümüzde SETA yayınlarından çıkan Filiz Tutku Aydın Bezikoğlu’nun editörlüğündeki “Geçmişten Geleceğe Kırım: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” kitabını Deniz Dede; yine SETA yayınlarından Mahmut Alrantisi’nin “Bölgesel Güç Dengelerinde Türkiye-Katar İlişkileri” kitabını Mehmet Babacan tanıttı.

Önümüzdeki ay görüşmek üzere…

 

Ferhat Pirinççi

Yayın Koordinatörü


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası