Kriter > Dış Politika |

Libya Krizinde BAE, Suud ve Mısır Gölgesi


Libya krizi, bölgede Arap devrimlerinden sonra yaşanan yeni düzen arayışının bir parçası ve bölgede bir sıyası düzen kurulmadan Libya’da bir çözüme varılması mümkün görülmüyor.

Libya Krizinde BAE Suud ve Mısır Gölgesi

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin, Libya Siyasi Anlaşması’ndaki (LSA) tıkanıklıkları aşmak için oluşturduğu yol haritası çerçevesinde Libya’da gündem Anayasa referandumuna kilitlendi.

Selame’nin yol haritasına göre Libya’da çatışan tarafların temsilcilerinin katılımıyla Libya Siyasi Anlaşması’nda bazı değişikliklerin yapılması, Ulusal Kongrenin toplanmasıyla yeni icra organlarının oluşturulması, seçimler için altyapının sağlanması, anayasa referandumu ve parlamento seçimlerinin yapılması öngörülmekteydi. Çatışan tarafların siyasi temsilcilerinin çözümsüzlükte ısrarcı olması ihtimaline karşı caydırıcılık amacıyla bütün siyasi yapıların üzerinde bir ulusal kongre toplanması da yol haritasında yer almaktaydı. Ancak şu ana kadar Ulusal Kongreye ilişkin somut bir adım atılmadı. Libya Siyasi Anlaşması’nda değişiklik yapılması için BM öncülüğünde Tunus’ta gerçekleşen toplantılardan bir netice alınamadı. Ülke seçim gündemine kilitlendi.


Etiketler »