Kriter > Dış Politika |

Libya Krizinde Yapıcı Kalmak


Mayıs 2014’den bu yana krize ilişkin tavrı dikkate alındığında Türkiye’nin krizi derinleştirecek adımlardan kaçındığı görülmektedir. Tartışılması gereken konu Trablus’un kapılarına kadar gelmeyi başaran bir darbecinin bu kadar silahı nereden aldığıdır.

Libya Krizinde Yapıcı Kalmak

Haftar’ın 4 Nisan’da “terörle mücadele” iddiasıyla Birleşmiş Milletler’in (BM) yetkilendirdiği Başkanlık Konseyine saldırısı sonucu yeni bir boyut kazanan Libya krizi dünya kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Avrupalı, ABD’li ve birçok küresel aktör Arap dünyasındaki bütün antidemokratik, diktatör ve totaliter aktörleri “terörle mücadelede partner” olarak takdim ederken illegal bir darbecinin BM’nin yetkilendirdiği meşru hükümete “terörle mücadele” adı altında saldırması uluslararası kurumlar ve küresel aktörler arasındaki ilişkinin trajikomik niteliğini bir kez daha ortaya koymuştur.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası