Kriter > Dış Politika |

Mısır’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Batı Destekli Baskı Siyaseti


Mısır’da siyaset sahnesi daha önce olmadığı kadar baskıcı bir görüntü arz etmektedir. Bu durumun en önemli göstergeleri 2013’teki askeri darbe ile yönetime gelen Abdülfettah Sisi rejiminin barışçıl muhalefete yönelik katı tutumu, ülkedeki sivil aktörlerin siyasi süreçlerden dışlanması ve giderek artan insan hakları ihlalleri olarak söylenebilir. Sisi rejiminin bu baskıcı politikaları rahatça hayata geçirebilmesinin en önemli nedenlerinden biri önde gelen Batı demokrasilerinin Kahire yönetimine karşı sessiz kalmasıdır.

Mısır da Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Batı Destekli Baskı Siyaseti

Mısır’da siyaset sahnesi daha önce olmadığı kadar baskıcı bir görüntü arz etmektedir. Bu durumun en önemli göstergeleri 2013’teki askeri darbe ile yönetime gelen Abdülfettah Sisi rejiminin barışçıl muhalefete yönelik katı tutumu, ülkedeki sivil aktörlerin siyasi süreçlerden dışlanması ve giderek artan insan hakları ihlalleri olarak söylenebilir. Sisi rejiminin bu baskıcı politikaları rahatça hayata geçirebilmesinin en önemli nedenlerinden biri önde gelen Batı demokrasilerinin Kahire yönetimine karşı sessiz kalmasıdır. Bu durum 2018’in Mart ayında gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde de açıkça görülmüştür. Sisi rejiminin seçimlerde aday olma girişiminde bulunan tüm figürleri tutuklama ya da sindirme yoluyla seçim sürecinin dışına itmesi karşısında hiçbir Batı demokrasisinden tepki açıklaması gelmemiştir. Bu durumu biraz daha net ortaya koyabilmek için kısaca seçim öncesi sürece göz atmak faydalı olacaktır.

Mısır’daki Cumhurbaşkanlığı seçimine gelinen süreçte birkaç aday ön plana çıkmıştır: Bunlardan ilki Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan ve eski rejimin önemli aktörlerinden Ahmet Şefik, ikincisi eski genelkurmay başkanlarından Sami Anan, üçüncüsü Sisi yönetimine karşı açıklamalarıyla gündeme gelen avukat Halid Ali ve dördüncüsü de bir süre önce ülkedeki yolsuzlukları ortaya çıkaracağına yönelik açıklamalarının ardından Sisi tarafından görevinden alınan Sayıştay Başkanı Hişam Cinina’dır. Ülkedeki Ulusal Seçim Komisyonu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik takvimi açıklamasının ardından bu figürler adaylıklarını resmi olarak gerçekleştirmek üzere hazırlıklara başlamışlardır. Bu süreçte kısa bir süreliğine de olsa kamuoyunda seçimlerde farklı isimlerin yarışabileceğine dair bir umut ortaya çıkmıştır. Ancak adaylık başvuru süreci sırasında yaşananlar Sisi rejiminin iktidarı kaybetmeme konusundaki kararlılığını gözler önüne sermiştir.


Etiketler »