Kriter > Dış Politika |

Ortadoğu Güvenliğinde Suriye’nin Ötesi


Tahran görüşmeleri esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, görüşmelerin canlı yayınlanmakta olduğundan habersiz olduğu halde insani kaygıları ve barış çabalarını seslendirmiş olması Türkiye’nin niyetini ve amaçlarını açıkça ortaya çıkarmaktadır.

Ortadoğu Güvenliğinde Suriye nin Ötesi

Türkiye, Rusya ve İran arasında Tahran’da 7 Eylül’de gerçekleştirilen ve habersiz bir şekilde canlı yayınlanan diyalog sonrası; Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018’de on maddelik “İdlib ve Suriye Uyumu” üzerinde uzlaşmış ve bölge halkı için umut olmuştur. Ancak Suriye ve Doğu Akdeniz’de ABD başta olmak üzere Batılı devletler ile İsrail’in askeri varlıklarını operasyonel anlamda hareketlendirmesiyle umutlar şüphe sarmalından kurtarılamamıştır. Bu çerçevede Doğu Akdeniz’de yaşanan bölgesel gerginlikler de dikkate alındığında belirsizlik Suriye’deki iklime hakim olmaya devam etmiş ve devlet aktörlerinin “dolaylı” çatışma riskleri kendini hissettirmiştir.

Suriye krizine taraf olan devletlerin, İdlib’deki muhtemel insani dramın önlenmesine rağmen, krizi Doğu Akdeniz’e kontrollü bir şekilde yayma ve kendi ajandaları doğrultusunda bölgeyi şekillendirme hevesi Suriye’deki kriz yönetimine yönelik analiz ve tahminleri zorlaştırmıştır. Öte yandan ön alıcı kararlar verme doğrultusunda Suriye krizinin “yönetilebilmesi” ve “sürdürülebilir” hal tarzlarıyla “demokrasi inşa süreci”nin başarılabilmesi için krize taraf olmuş aktörlerin güven (veya güvensizlik) stratejilerinin anlaşılması zorunluluğu hasıl olmuştur.


Etiketler »