Kriter > Dış Politika |

Ortadoğu’ya Amerikan Bakışı


Washington’ın bölgeye yönelik stratejisinin en önemli ayaklarını oluşturan Suudi Arabistan ve BAE tam anlamıyla Trump yönetimine sadık hareket ediyor.

Ortadoğu ya Amerikan Bakışı
Sisi, Salman ve Trump

Mısır’da 3 Temmuz 2013’te dönemin genelkurmay başkanı Abdülfettah Sisi’nin girişimiyle gerçekleşen askeri darbenin üzerinden beş yıl geçti. İzleyen süreçte Sisi liderliğinde kurulan otokratik rejim Mübarek döneminden daha baskıcı bir yönetim haline geldi. Ülkedeki yeni rejim iki temel özelliğiyle dikkat çekmektedir: Bunlardan ilki muhaliflere yönelik yürütülen yoğun baskı politikasıdır. Bu çerçevede özellikle bölgesel anlamda en güçlü toplumsal hareketlerden olan Müslüman Kardeşlere karşı geniş kapsamlı bir yıldırma politikası izlenmektedir.

Rejimin ikinci dikkat çeken özelliği ise ABD ve onun bölgedeki en güçlü müttefiklerine duyduğu sadakattir. Bu durum özellikle ABD’de Ocak 2017’de yaşanan yönetim değişikliğiyle birlikte daha da ortaya çıkmıştır. Donald Trump’ın başkanlığa geçişiyle birlikte Washington yönetimi, Ortadoğu’da aralarında Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bulunduğu bir Arap koalisyonunu hayata geçirmeye çalışmıştır. Öyle ki bu girişim yeni ABD yönetiminin bölgeye yönelik stratejisinin en önemli dayanağı haline gelmiştir. Bu çerçevede bu üç ülke liderleri bölgesel ve küresel bütün politikalarında ABD yönetimiyle birlikte hareket etmeye başlamıştır. Müslüman Kardeşler hareketine yönelik bölgesel baskı politikası, İsrail ile olan ilişkiler, Suriye iç savaşında alınan pozisyon ve İran’a yönelik politikalar Washington yönetimi ile Kahire, Riyad ve Abu Dabi yönetimlerinin ortak politika yürüttükleri konulardan bazıları olarak not edilebilir.


Etiketler »