Kriter > Dış Politika |

Ortadoğu’yu Belirsizliğe Sürükleyen Aktörler


Arap devrimleri sürecine başından beri karşı olan Riyad ve Abu Dabi 2011’den bu yana farklı yöntemler ve girişimlerle devrim süreçlerini engellemeye çalışmıştır.

Ortadoğu yu Belirsizliğe Sürükleyen Aktörler
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan Suudi Arabistan-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Koordinasyon Konseyi'nin ilk toplantısı, 7 Haziran 2018, Cidde.

2010’da Tunus’ta başlayan Arap ayaklanmaları Ortadoğu siyasetinde kalıcı bir etkiye neden oldu. Her ne kadar devrimlerle hedeflenen amaçlara henüz ulaşılamasa da gerek bölgesel gerekse de küresel aktörlerin Ortadoğu’ya dair yaklaşımları, politikaları ve gelecek vizyonları ayaklanmaların sonucunda yeniden şekillenmek durumunda kaldı. Halen devam etmekte olan bu dönüşüm süreci sancılı dönemlerden geçerken Suriye, Libya ve Yemen gibi ülkelerde yaşananlar yüz binlerce sivilin hayatına mal oldu. Mısır’da ise her ne kadar bir iç savaş yaşanmamış olsa da binlerce sivil muhalif karşı devrimci aktörlerin kurşunlarına hedef olurken on binlercesi de demokratik haklarını dile getirdikleri için hapislere atıldı.

Gelinen noktada bölgedeki siyasi dönüşüm ve demokratikleşme girişiminin büyük ölçüde başarısız olduğu görülürken bu durumun arkasındaki aktörlerin bölgeye dair yeni bir siyasi düzen inşa etmeye çalıştıklarına şahit olunmaktadır. Özellikle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) arka çıktığı bu yeni siyasi denkleme İsrail ve ABD’nin de güçlü biçimde destek verdiği görülmektedir.


Etiketler »