Kriter > Dış Politika |

Prens Selman’ın Mısır, İngiltere ve ABD’de “Destek” Ziyaretleri


Muhammed bin Selman (MBS) babası Selman’ın Ocak 2015’te kral olmasına kadar ne içeride ne de dışarıda fazla tanınan biriydi.

Prens Selman ın Mısır İngiltere ve ABD de Destek Ziyaretleri

Muhammed bin Selman (MBS) babası Selman’ın Ocak 2015’te kral olmasına kadar ne içeride ne de dışarıda fazla tanınan biriydi. Bütün eğitimini kendi ülkesinde alan, çok kısa süreyle devlet işlerinde çalışan MBS, babasının kral olmasından sonra beklenmedik bir çıkış yakaladı. Selman kral olduktan birkaç ay sonra önce üvey kardeşi Mukrin bin Abdülaziz’i veliahtlıktan alarak öz yeğeni Muhammed bin Naif’i (MBN) veliaht tayin etti. Suudi Arabistan siyasetini takip edenler bu değişimin aslında bir geçiş adımı olduğunu gördüler. Çünkü bu oğlu MBS’nin önünü açmanın ilk adımıydı. Kral Selman pek çok kişinin beklediği gibi Haziran 2017’de de MBN’nin yerine MBS’yi veliaht olarak atadı.

Daha önceleri savunma bakanı ve ikinci veliaht olarak iki önemli teşebbüste (Yemen operasyonunu başlatmak ve Vizyon 2030 projesini geliştirmek) bulunmuş olan MBS veliaht prens olarak atandıktan hemen sonra kendi iktidarını tahkim etmek için bazı önemli adımlar attı. Bu bağlamda 2017’nin ikinci yarısında kraliyet ailesi, iş dünyası ve dini çevrelerden gelecek muhalefeti engellemek amacıyla ülkedeki potansiyel güç merkezlerini zayıflattı. Ülkenin siyasi, dini ve iktisadi hayatında etkili olan yaklaşık dört yüz kişi gözaltına alınarak etkisiz hale getirildi.


Etiketler »