Kriter > Dış Politika |

Rusya’yla Yapılan Mutabakatın Şifreleri


Suriye iç savaşındaki büyük oyun ve terörle mücadele bir maratondur. Barış Pınarı Harekatı ile Türkiye, önce sahada sonra masada kazandı. Harekatın Amerika’yı çekilmeye zorlaması, Türkiye’nin Rusya ile Suriye’de yeni bir denge yakalamasını da sağladı.

Rusya yla Yapılan Mutabakatın Şifreleri
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı, hem terörle mücadele için tarihi bir dönüm noktası hem de Suriye iç savaşındaki dengeler açısından ABD, Rusya gibi küresel güç olan tarafları yeni pozisyon almaya zorlayan bir hamle oldu.

Türkiye, 2015-2016 arasında adeta uluslararası bir konsorsiyum şeklinde üzerine yöneltilen terör saldırılarına maruz kaldı. 33 büyük terör saldırısında 402 sivil yaşamını yitirdi, binlerce kişi de yaralandı. Güvenlik güçlerine yönelik terör saldırılarının da yoğunlaştığı bu süreç kanlı darbe girişimi ile en üst noktaya ulaştı.

2015’te Hendek operasyonlarında Güneydoğu’daki kentlerin sokaklarında sürdürülen terörle mücadele uluslararası baskılar, sosyal medyadaki algı operasyonları ve 15 Temmuz darbe girişimi ile durdurulmak istendi. Mart 2016’da PKK ile MLKP, TKP/ ML, DKP, MKP, TKEP/L, TİKB, THKP-C/MLSPB ve Devrimci Karargah terör örgütleri Türkiye’ye karşı birleşti. Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni kurarak savaş ilan etti


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası