Kriter > Dış Politika |

S-400 Krizinde Diplomasi ve Asimetrik İlişkiler


S-400 krizinin neticesi ne olursa olsun ABD her durumda Türkiye ile ilişkilerinde güçlü tarafın kendisi olduğunu hatırlatan hamleler yapacaktır. Türkiye ise bu hamlelere karşı kendi direncini artırıcı adımlar atmak durumundadır.

S-400 Krizinde Diplomasi ve Asimetrik İlişkiler

S-400 hava savunma sistemlerinin Ankara tarafından Moskova’dan satın alınarak Türkiye’ye konuşlandırılması ve Washington’ın bu konuda Ankara’yı caydırmaya yönelik olarak ortaya koyduğu tavırla ilgili tartışma son dönemde Türkiye kamuoyundaki flaş konuların başında gelmektedir. Konu diplomatik çevreler, basın, ekonomi çevreleri ve hatta ortalama insanların kendi aralarındaki gündelik tartışmalarda da öne çıkmaktadır. Bazı çevreler böylesi bir adımın Türk-Amerikan ilişkilerini zedeleyeceği ve Türkiye’nin ABD ile ilişkilerindeki çıkarlarına zarar vereceğini iddia ederek Ankara’nın bu konuda geri adım atmasının doğru olacağını savunmaktadır. Türk kamuoyunun önemli bir kısmı ise ABD’nin dünyanın süper gücü olmasına karşın Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından bu konuda geri adım atmasının yanlış olacağını iddia etmektedir. Meseleye daha ideolojik yaklaşanlar da Türkiye’nin S-400 konusunda geri adım atmamasının “ABD emperyalizmine tokat atmak için” önemli bir tavır olacağını savunmaktadır.


Etiketler »  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için "veri politikamızı" inceleyebilirsiniz. Daha fazlası